Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Projekt stroju dla surferów, który ma ich chronić przed coraz większym zanieczyszczeniem wód

To koncept, który ma smutny, ale prawdziwy przekaz: jeśli sytuacja mórz i oceanów się nie zmieni, sporty wodne będzie można uznać za ekstremalne, przede wszystkim ze względu na zagrożenie zdrowia w związku z przebywaniem w pełnej bakterii, chemikaliów i śmieci wodzie.
.get_the_title().

Rising Seas Wetsuit to projekt, który powstał w wyniku kolaboracji marki Vissla z fundacją Surfrider. „Jesteśmy społecznością ludzi pełnych pasji, którzy chcą troszczyć się i chronić swój plac zabaw: oceany, plaże, fale” – czytamy na stronie organizacji. Fundacja współpracuje z naukowcami i ekspertami w dziedzinach dotyczących najbardziej palących problemów mórz i oceanów: zanieczyszczeń, skażeń, rozprzestrzeniania się bakterii, zakwaszenia, podnoszenia poziomu wód. Korzystając z ich specjalistycznej wiedzy, opracowano koncept futurystycznego stroju do surfowania i nurkowania.

Oprócz wszystkich standardowych dla tego typu odzieży właściwości, jak utrzymanie ciepła, elastyczność, szczelność czy szybkie wysychanie, Rising Seas Wetsuit miałby posiadać funkcje będące odpowiedzią na zły stan wód.

Wbudowany interaktywny system Bio-Defense System ma informować surferów, windsurferów i kitesurferów o stanie wód, po których pływają.

Jeśli ich zanieczyszczenie bądź skażenie (związane z wyciekiem ropy w okolicy czy rozwojem toksycznych alg) jest wysokie – osoba przebywająca w wodzie otrzyma taką informację.

Wraz z innymi danymi będzie się ona pojawiać na podświetlanej ledowo masce. Za pomocą panelu sterowania umieszczonego na przedramieniu, sportowiec będzie mógł dopasować do swoich potrzeb zakres danych, które go interesują, z możliwością dołączenia do nich również informacji o pogodzie, prądach wodnych czy temperaturze. Zakładając, że w przyszłości stan wód może być jeszcze gorszy niż obecnie, Vissla zatroszczyła się o to, by ich produkt był odporny na wiele czyhających w wodzie zagrożeń.

Kiedy Rising Seas Wetsuit wejdzie do regularnej sprzedaży? Jego twórcy mają nadzieję, że nigdy. „Rewolucyjny Rising Seas Wetsuit – strój, którego nigdy nie chcemy w rzeczywistości stworzyć” – przedstawia ten projekt na swoim Instagramie Vissla.

Mimo że ten projekt został opracowany w najmniejszym szczególe, łącząc wiedzę ekspertów z doświadczeniem w dziedzinie technologii marki Vissla, to przedstawienie tego pomysłu światu póki co ma zwracać uwagę na skalę problemu zanieczyszczeń wód i nawoływać do podejmowania przeciwdziałających mu działań.

Tę ideę najlepiej podsumowuje spot kampanii, w którym Vissla, odnosząc się do zmian czekających nas, jeśli sytuacja mórz i oceanów się nie poprawi, stwierdza: „My będziemy na to gotowi. A ty?”.

Wyświetl ten post na Instagramie.

The Revolutionary Rising Seas Wetsuit A wetsuit we never want to make a reality. ~ The Rising Seas wetsuit is not real, but the threats to our ocean are very real. This concept was made to amplify attention to the urgent risks our oceans and coasts are facing. ~ Due to climate change, extreme weather events are increasing at an alarming rate, destroying coastlines and devastating coastal communities. ~ Warming water temperatures are producing increasingly more harmful algae blooms which will close beaches, kill wildlife, and cause severe illness to surfers and swimmers in result. ~ By 2070, it is estimated that, due to climate change, sea levels will rise by 3 feet, wiping out 87% of California’s best surf breaks. ~ This wetsuit is our reality unless we act now. Here’s how you can help: Join us in demanding Congress to take action on climate change Donate to Surfrider to help them continue their fight for our oceans, waves and beaches Head to the link in our bio to take action. @surfrider + @visslasurf ~~~ #risingseas

Post udostępniony przez Vissla (@visslasurf)

Źródło użytych w tekście zdjęć: Risingseas.vissla.com
Tekst: KD

Zmiany Klimatu