Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Projekt zbieracza deszczówki, który ma ją od razu oczyszczać. Zapewni bezdomnym zwierzętom wodę pitną

Mieszkańcy miast będą mogli wlewać tam zdatną do picia wodę, gdy okres bezdeszczowy będzie się przedłużał.
.get_the_title().

Bezdomne zwierzęta są też zazwyczaj bezbronne – wobec infrastruktury miast, warunków pogodowych, często też okrucieństwa człowieka. Choć większość z nas deklaruje, że ich los nie jest nam obojętny i jesteśmy wrażliwi na ich krzywdę, nie zawsze przekłada się to na realną pomoc.

To nie musi być wynik lenistwa czy braku chęci do działania – czasem po prostu nie wiemy, co moglibyśmy zrobić.

Tym bardziej cieszą doniesienia o takich projektach, jak ten, który właśnie zaprezentowało Venn IDC Team.

Zespół projektantów z Turcji stworzył niezwykły zbieracz deszczówki. Dlaczego niezwykły? Bo od razu filtruje wodę tak, by była zdatna do picia. Projekt powstał z myślą o zwierzętach – głównie tych bezdomnych – które nie zawsze mają łatwy dostęp do wody pitnej. Co jednak, gdy deszcz uparcie nie chce padać? W ostatnim czasie dało się przecież zauważyć, że zmiany klimatyczne prowadzą do długich okresów suszy i niespotykanych wcześniej upałów.

Nie oznacza to, że w takiej sytuacji z tych miejskich zbieraczy nie będzie żadnego pożytku. Tutaj z pomocą muszą ruszyć mieszkańcy, którzy wleją tam czystą wodę do picia.

Na szczycie urządzenia został zainstalowany daszek, pod którym zwierzęta schronią się przed deszczem lub przed lejącym się z nieba żarem.

Intencją Venn IDC Team jest też, by zamontowany przy zbieraczu śmietnik służył jedynie na odpady plastikowe, jak np. butelki, z których mieszkańcy wlewają wodę. Pracownicy serwisującej zbieracz firmy zadbają o to, by trafiły one do recyklingu. Będą też odpowiedzialni za sprawdzanie co jakiś czas, czy urządzenie działa poprawnie i oczyszczanie części filtrujących wodę.

Mamy nadzieję, że ten pomysł nie tylko się przyjmie, ale trafi również do Europy.

Zdjęcia: Venn IDC
Tekst: KD

Zmiany Klimatu