Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Przezroczyste panele słoneczne, które zmienią okna i smartfony w generatory energii

W połączeniu z klasycznymi dachowymi bateriami słonecznymi są w stanie zaspokoić 80 proc. zapotrzebowania na energię w Stanach Zjednoczonych.
.get_the_title().

Naukowcy z Michigan State University stworzyli całkowicie przezroczyste panele słoneczne.

Są one w stanie wygenerować energię słoneczną na jakiejkolwiek przejrzystej powierzchni bez zakłócania przepływu promieni świetlnych.

Teoretycznie można je więc umieścić na oknach budynków, na szybach samochodów, a nawet na szybkach smartfonów i ekranach tabletów.

Źródło: wordlessTech

Technologia działa w oparciu o wykorzystanie organicznych molekuł, które pochłaniają promienie o długości fal niewidocznych dla oka, takie jak podczerwień czy ultrafiolet.

Przezroczyste panele mogłyby wygenerować podobną ilość energii słonecznej, co klasyczne panele dachowe, jednak zakres ich zastosowania znacznie by się poszerzył.

Richard Lunt, kierujący badaniami nad tym innowacyjnym rozwiązaniem, przewiduje, że przezroczyste panele w połączeniu z bateriami słonecznymi umieszczanymi na dachach budynków mogłyby w 80 procentach zaspokoić zapotrzebowanie Stanów Zjednoczonych na energię, ograniczając zależność od szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych.

Źródło: Clean Malaysia

Tekst: AO

Zmiany Klimatu