Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Rekordowa temperatura w okolicy bieguna. Termometr pokazał 21 stopni Celsjusza

"To tylko jeden przykład spośród setek innych rekordów ustanowionych przez globalne ocieplenie" – mówi o rekordowej temperaturze meteorolog z kanadyjskiego ministerstwa środowiska Armel Castellan.
.get_the_title().

Kanadyjskie Alert mieści się w odległości 817 kilometrów od bieguna północnego i jest najdalej wysuniętym na północ stale zamieszkanym punktem na świecie. Mieści się tam baza wojskowa, stacja meteorologiczna i lotnisko.

W ubiegłą niedzielę termometry pokazywały tam 21 stopni.

To najwyższa temperatura zarejestrowana kiedykolwiek w pobliżu bieguna. Wcześniejszy rekord ustanowiony został 8 lipca 1956 roku i wynosił 20 stopni.

Rekordowa temperatura związana jest z wysokim ciśnieniem panującym obecnie nad Grenlandią, które sprawia, że okolice Arktyki szybciej rozgrzewają się aż trzykrotnie szybciej. Specjaliści prognozują, że arktyczna fala upałów zniknie dopiero z początkiem września. – To dość fenomenalne. Tymczasem to tylko jeden przykład spośród setek innych rekordów ustanowionych przez globalne ocieplenie – mówi o rekordowej temperaturze meteorolog z kanadyjskiego ministerstwa środowiska Armel Castellan.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu