Rywal Bolsonaro obiecuje rdzennym plemionom Brazylii, że zwróci im ziemie

Były prezydent Lula obiecał rdzennym mieszkańcom Brazylii, że zaprzestanie nielegalnego wydobycia w ich rezerwatach i uzna ich roszczenia do ziemi, jeśli wygra październikowe wybory prezydenckie.
.get_the_title().

Luiz Inacio Lula da Silva, znany jako Lula, odwiedził obóz protestacyjny w Brasilii, gdzie kilka tysięcy członków dwustu plemion zgromadziło się, by sprzeciwić się planom skrajnie prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro. Chce on zezwolić na komercyjne rolnictwo, wydobycie i eksplorację ropy na ich ziemiach. – Wszystko, co ten rząd uchwalił przeciwko rdzennej ludności, musi zostać natychmiast uchylone – powiedział Lula, który sprawował prezydenturę przez dwie kadencje w latach 2003-2010. – Nikt nie zrobił więcej dla rdzennej ludności niż nasze rządy Partii Robotniczej, a teraz wszystko zostało zdemontowane przez ten pozbawiony skrupułów rząd.

Lula podczas wiecu obozu Wolnej Ziemi, Brasilia, 12 kwietnia 2022 / Zdjęcie: Amanda Perobelli

Bolsonaro przysiągł w 2018 roku, że nie uzna roszczeń miejscowej rdzennej ludności do ani jednego centymetra ziem, czym zdobył sobie poparcie potężnego lobby rolniczego w Brazylii.

Przywódcy rdzennej ludności wezwali Lulę do odbudowania rządowej agencji zajmującej się ich sprawami, której za Bolsonaro obcięto fundusze.

Nielegalne wydobycie w zeszłym roku wzrosło w rezerwacie Yanomami o 46 proc., ponieważ wysokie ceny złota i milczące wsparcie Bolsonaro wywołały szaleńczą pogoń za wydobywaniem tego kruszcu, sprowadzając na tubylców choroby i przemoc. Krytyczna sytuacja plemion sprawiła, że rekordowa liczba ponad trzydziestu rdzennych mieszkańców kandyduje do Kongresu.

Zdjęcie główne: Amanda Perobelli
Tekst: MK

Zmiany Klimatu