Serwis randkowy wprowadził pytania odsiewające osoby, które nie wierzą w zmiany klimatyczne

Chyba doszedł do wniosku, że osoby o odmiennych poglądach nie będą w stanie się dogadać.
.get_the_title().

Zmiany klimatyczne to fakt, który potwierdza 97 proc. naukowców zajmujących się klimatem, podkreślając jednocześnie, że za obecnym kryzysem stoi człowiek. Nie wierząc w nie, nie tyle prezentujemy więc odmienne poglądy, co sprzeciwiamy się obecnemu stanowi nauki. Już półtora roku temu stacja BBC doszła do wniosku, że nie będzie zapraszać negacjonistów klimatycznych (szerzej pisaliśmy o tym tutaj). Fałszywi eksperci mogą bowiem wpływać na debatę publiczną, tworząc fałszywą symetrię – wrażenie, że dwa poglądy są równoważne, choć jeden nie ma zupełnie żadnego poparcia w wiedzy naukowej. Czy negacjoniści klimatyczni są w ogóle w stanie racjonalnie dogadać się z tymi, którzy wierzą w zmiany klimatu? Nie wszyscy tak sądzą. Sceptyczny w tej sprawie zdaje się być serwis randkowy OkCupid, który działa na rynku amerykańskim od 2004 roku.

Jak wynika z badań serwisu, znaczna większość jego użytkowników, bo aż 92 proc., wierzy w zmiany klimatyczne.

90 proc. jest w stanie zmienić swoje zachowania, jeśli okaże się, że szkodzą one naszej planecie, a 82 proc. bierze kryzys klimatyczny na poważnie. Jako że OkCupid za swoją misję uważa łączenie w pary osób o podobnych zainteresowaniach i poglądach, trzeba było zareagować. W kwestionariuszu wypełnianym przez użytkowników strony pojawiło się więc pytanie o to, czy wierzą w zmiany klimatyczne. Dzięki temu spadnie prawdopodobieństwo, że strona sparuje osoby o odmiennych poglądach na kryzys klimatyczny.

Okazuje się, że strona w ostatnim czasie odnotowała zwiększone użycie takich terminów jak „zmiany klimatyczne”, „środowisko naturalne” „recykling” czy „globalne ocieplenie”.

Użytkownicy stosują je w swoich opisach aż 240 proc. częściej niż przed kilkoma laty. – Procent dopasowania z kimś pokazuje jak bardzo jesteście zgodni, a więc spadnie, gdy ty jesteś aktywistą klimatycznym, a druga osoba nie wierzy w zmiany klimatyczne – tłumaczy Michael Kaye, globalny menedżer ds. komunikacji OKCupid. Pytania o zmiany klimatyczne dołączyły do 4,5 tys. opcjonalnych pytań, na które mogą odpowiedzieć użytkownicy serwisu, aby znaleźć jak najlepiej dopasowanego partnera. Wśród nich jest kwestia dostępu do broni, równości małżeńskiej, więziennictwa, poglądów politycznych, a także sprawy lokalne – na przykład brytyjscy użytkownicy OkCupid mogą odpowiedzieć na pytanie o stosunek do Brexitu.

Zdjęcie główne: Getty Images
Tekst: NS

Zmiany Klimatu