Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Studentka pozywa Australię za brak transparentności w kwestiach klimatycznych

Studiująca prawo 23-letnia Kathleen O’Donnell pozwała rząd Australii za oszukiwanie inwestorów poprzez nieinformowanie ich o ryzyku finansowym płynącym ze zmian klimatu. Dołączyła tym samym do rosnącej grupy aktywistów klimatycznych dążących do wywarcia presji na rządy i korporacje, by podjęły działania mające na celu przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej.
.get_the_title().

W pozwie O’Donnell wskazuje na brak transparentności australijskiego Biura Zarządzania Finansami i Skarbem Państwa przy sprzedaży obligacji. Studentka uważa, że wśród podanych rodzajów ryzyka finansowego brakuje informacji o tym, które wynika z globalnego ocieplenia oraz związanej z nim strategii bardziej zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Młoda Australijka żąda również wstrzymania wszelkich działań marketingowych zachęcających do zakupu obligacji.

Eksport paliw kopalnych nadal stanowi znaczący filar australijskiej gospodarki – nie bez powodu kraj należy do niechlubnej czołówki światowych „trucicieli”, biorąc pod uwagę emisję dwutlenku węgla na mieszkańca. Australia cały czas broni się przed odejściem od węgla, ale w końcu zmuszona pewnie będzie do ograniczenia emisji.

Około 1/3 dochodu narodowego pochodzi z branż zależnych od polityki klimatycznej, co oznacza, że w przypadku przeforsowania bardziej zrównoważonego modelu rozwoju, gospodarka Australii w najbliższych pięćdziesięciu latach skurczyć się może nawet o 6 proc.

Kathleen O’Donnell / Zdjęcie: livekindly.co

Sprawa O’Donnell została odroczona podczas pierwszej rozprawy, ale wróci do sądu w połowie przyszłego roku, po skorygowaniu kwestii technicznych wynikających ze złożenia pozwu grupowego oraz uzupełnieniu go o informacje dotyczące wyrządzonych szkód.

Zdjęcie główne: prwatch.org
Tekst: AD

Zmiany Klimatu