Szkoły publiczne w Nowym Jorku wprowadzają bezmięsne poniedziałki

Do programu przystąpiło aż 1800 szkół.
.get_the_title().

Meatless Monday to inicjatywa non-profit, która ma zachęcić ludzi na całym świecie, aby chociaż raz w tygodniu zrezygnowali z jedzenia mięsa. Do inicjatywy przyłączyły się już niektóre szkoły w Kalifornii i innych amerykańskich stanach – część z nich wyeliminowała mięso w poniedziałki, a część po prostu mocniej promuje bezmięsne alternatywy. Tej jesieni dołączy do niej także 1800 nowojorskich szkół publicznych.

W poniedziałki na szkolnych stołówkach znajdą się wyłącznie wegetariańskie potrawy.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ma nadzieję, że za przykładem tego miasta pójdą też inne i choć po części wyeliminują mięso z diety najmłodszych.

Program był już w ubiegłym roku testowany w 15 szkołach na Brooklynie. Reakcje uczniów i rodziców były pozytywne. Eliminowanie mięsa ze swojej diety ma nie tylko pozytywny wpływ na zdrowie – jak podkreśla burmistrz de Blasio, przyczynia się także do redukcji ilości gazów cieplarnianych.

Jest to więc ekologiczne i przyjazne dla naszej planety rozwiązanie – tym bardziej, że nowojorski program obejmie aż 1,1 mln uczniów.

Oczywiście wprowadzenie bezmięsnych poniedziałków do szkół nie oznacza, że uczniowie tego dnia nie będą mogli zjeść mięsa. Szkoły nie zamierzają rekwirować kanapek z szynką i prowadzić wegetariańskiej krucjaty. Warto podkreślić, że to nie pierwszy raz, kiedy nowojorskie szkoły chcą poprawić nawyki żywieniowe swoich uczniów – w 2017 roku uczniowie mogli bowiem liczyć na to, że dostaną w szkole darmowe śniadanie. Program został zresztą przedłużony na wakacje i śniadanie rozdawano wszystkim chętnym poniżej 18 roku życia. To także nie pierwszy raz, kiedy szkoły chcą ograniczyć spożycie mięsa – podobnie było też w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Wtedy jednak nie chodziło o kwestie zdrowotne czy redukcję gazów cieplarnianych, a o umacnianie uczniów w patriotycznej postawie i solidarność z amerykańskimi żołnierzami.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu