Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sztokholm zakaże samochodom spalinowym wjazdu do centrum

W ten sposób miasto chce zmniejszyć poziom zanieczyszczenia i hałasu.
.get_the_title().

Sztokholm chce stać się pierwszą dużą stolicą, która zakaże wjazdu do centrum autom z silnikiem benzynowym i dieslem.

Od 2025 roku wyłącznie pojazdy elektryczne będą mogły wjechać do 20 przecznic w centrum miasta, które obejmują dzielnice handlowe i finansowe.

Na początku 2025 roku podjęta zostanie także decyzja, czy strefę czystego transportu należy dodatkowo rozszerzyć. – Wybraliśmy obszar, w którym na co dzień duża liczba rowerzystów i pieszych jest narażona na działanie niezdrowego powietrza. Jest to także część miasta, w której działają przyszłościowo myślące firmy, które chcą przewodzić przejściu w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości – tłumaczy wiceburmistrz miasta ds. transportu, Lars Stromgren.

fot. Linus Mimietz/unsplash

Obecnie powietrze w Sztokholmie powoduje, że u dzieci występują choroby płuc, a u osób starszych przedwczesna śmierć. Musimy wyeliminować szkodliwe spaliny z samochodów benzynowych i diesla. Dlatego wprowadzamy najbardziej ambitną jak dotąd strefę niskoemisyjną – powiedział Stromgren.

Podobne rozwiązania zostały wprowadzone także w innych stolicach na świecie, ale wiceburmistrz słusznie podkreśla, że pomysł Sztokholmu jest najbardziej ambitny.

Paryż, Madryt czy Ateny zakazały bowiem wjazdu wyłącznie autom z silnikiem Diesla, a Londyn wprowadził opłaty za najbardziej zanieczyszczające silniki spalinowe.

Oczywiście sztokholmski program zakłada pewne wyjątki, wśród których są przede wszystkim karetki pogotowia i radiowozy, ale także samochody, z których korzystają osoby z niepełnosprawnościami i większe samochody dostawcze z silnikami hybrydowymi typu plug-in.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Anna Hunko/Unsplash

Zmiany Klimatu