Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Szwedzka marka odzieżowa pokaże na paragonach, jaki wpływ na środowisko mają ubrania

Czy wiesz, ile wody zużyto, by wyprodukować T-shirt, który masz na sobie?
.get_the_title().

Szwedzka marka odzieżowa ASKET 5 listopada wprowadziła paragony, z których klienci dowiedzą się, ile wody i energii zużyto do wyprodukowania kupowanych przez nich rzeczy i jaki jest ich ślad węglowy. Jeśli towar jest zamawiany online, to uwzględniony będzie także wpływ transportu i pakowania na środowisko.

Wszystkie te dane są także dostępne na stronie marki i można się z nimi zapoznać przed zakupem konkretnej rzeczy.

ASKET zapewnia również pełną identyfikowalność łańcucha dostaw i zestawienie kosztów, dzięki czemu klient jest świadomy tego, co dzieje się przed, w trakcie i po produkcji odzieży. Paragony klimatyczne nie wyprą tradycyjnych – teraz kupując w ASKET, otrzyma się dwa rachunki.

Stworzenie paragonów klimatycznych było możliwe dzięki współpracy ASKET z Vaayu Tech – to ta firma zajęła się obliczeniem wpływu poszczególnych elementów garderoby na środowisko.

Ponieważ dotychczas mówiono tylko o cenie, jaką za odzież płacą konsumenci, branża stworzyła rozdźwięk między naszymi nawykami zakupowymi a ich wpływem. W rezultacie zaciągnęliśmy nieodwołalny dług ekologiczny – mówi August Bard Bringéus, współzałożyciel ASKET. – Dopóki nie ustalimy ceny zasobów naszej planety i nie zrozumiemy, ile faktycznie kosztują nasze wybory, nie będziemy w stanie pójść na ustępstwa w zakresie konsumpcji, bo będziemy sądzić, że mamy do niej prawo.

W sztokholmskim sklepie marki zawisł wielki paragon klimatyczny, który ma przypominać klientom o tym, że nie podejmują decyzji zakupowych w próżni.

Tekst: NS
Zdjęcia: ASKET

Zmiany Klimatu