Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tap – aplikacja, która wskaże najbliższy punkt z darmową wodą do picia, żeby nie kupować kolejnej plastikowej butelki

Smartfonowe aplikacje ułatwiają nam życie na każdym kroku. Tap jest o tyle wyjątkowa, że nie tylko pozwoli nam zaspokoić pragnienie, ale pomoże również chronić środowisko.
.get_the_title().

Coraz więcej osób zaczyna z troski o środowisko zaczyna korzystać z wielorazowych butelek. Zdarza się jednak, że kiedy już wypijemy zawartość swojej butelki, a dalej będziemy spragnieni, to i tak jesteśmy skazani na zakup, którego chcieliśmy uniknąć. Z pomocą ma nam przyjść aplikacja Tap. Dzięki niej znajdziemy najbliższy punkt z darmową wodą pitną.

Może być to miejskie źródełko, ale też restauracja, która zgłosiła się do programu Tap Authorized Refill Network.

Knajpki, które zgodziły się na poczęstowanie chętnych wodą za darmo, w zamian są oznaczone na mapie aplikacji. Jest to więc dla nich reklama, a może i źródło zarobku, jeśli okaże się, że spragniony turysta jest również głodny. Poza tym na pewno zyska na tym wizerunek danego miejsca.

Źródło: Martin Sanchez/Unsplash

Autorem aplikacji jest Samuel Ian Rosen. Przedsiębiorca przyznaje, że pomysł podsunęło mu samo życie. Sytuacja była standardowa – Rosen musiał zakupić wodę na lotnisku, bo nie miał innej opcji ugaszenia pragnienia. Pomijając zawrotne ceny panujące w halach odlotów, Rosen uznał tę sytuację za irracjonalną. – Pomyślałem sobie, że to niedorzeczne, że w 2018 roku kupuję plastikową butelkę z wodą, która będzie rozkładać się przez następne 450 lat – powiedział dla MindBodyGreen.com – A to wszystko dlatego, że nie wiem, czy woda dostępna tam z innych źródeł jest zdatna do picia.

Obecnie w aplikacji Tap znajduje się 35 tysięcy punktów z darmową wodą pitną. Te miejsca zlokalizowane są w 30 krajach, ale sieć się ciągle rozrasta.

Aplikacja jest dostępna do pobrania za darmo w Apple App store i Google Play Store.

Źródło: Katie Joie/Unsplash

Aplikacja może okazać się dużym sukcesem, gdyż nawet ci, którzy nie traktują priorytetowo ochrony środowiska, skorzystają z jej używania. Jednorazowy zakup butelki wielokrotnego użytku zwróci się dość szybko, więc w długoterminowej perspektywie nasz portfel będzie nam wdzięczny. Biorąc pod uwagę fakt, jak wielkim problemem dla środowiska jest plastik, mamy nadzieję, że dużo osób zechce też korzystać z tej apki z czystego rozsądku. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Penn State korzystanie z butelki wielorazowego użytku sprawia, że w skali roku oszczędzimy środowisku borykanie się z ilością około 217 plastikowych butelek.

Poza tym zmiana naszych nawyków konsumenckich z czasem może wpłynąć również na podaż, czyli ograniczy produkcję wody w butelkach.

Trzymamy więc kciuki i za powiększające się grono użytkowników Tap, i ilość punktów z wodą pitną na mapach aplikacji.

via GIPHY

Tekst: Kinga Dembińska

Zmiany Klimatu