Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Trzmiele mogą wkrótce wyginąć

Masowe wymieranie trzmieli związane jest ze zmianami klimatycznymi.
.get_the_title().

W ostatnich latach dużo mówi się o spadającej populacji pszczół. W związku z tym podejmowane jest coraz więcej inicjatyw, które mają na celu ratowanie tych owadów. Okazuje się, że nie jest to jedyny gatunek, którego dotyczy ten problem. Jak dowodzi grupa naukowców pod wodzą Petera Soroye’a z kanadyjskiego Uniwersytetu w Ottawie, gwałtowny spadek populacji widać też wśród spokrewnionych z nimi trzmieli. Wyniki badań opublikowane zostały w magazynie „Science”. Naukowcy wzięli pod lupę dane z ostatnich 115 lat, które dotyczyły 66 gatunków trzmieli zamieszkujących Europę i Amerykę Północną.

Okazało się, że od lat 70. ubiegłego wieku szansa spotkania kolonii tych owadów w dowolnym miejscu Europy i Ameryki Północnej zmalała aż o 30 proc.

Naukowcy są zdania, że ma to związek ze zmianami klimatycznymi. Owady źle reagują na upał i ekstremalne temperatury. Jako że nie zapowiada się, by klimat miał się unormować, badacze sądzą, że będzie jeszcze gorzej. – Odkryliśmy, że populacje zanikały w obszarach, w których temperatura była wyższa. Jeśli tempo spadku się utrzyma, wiele z tych gatunków może zniknąć na zawsze w ciągu kilku dekad – komentuje Peter Soroye.

fot: Thomas Millot / źródło: unsplash

Byliśmy zaskoczeni, widząc jak bardzo zmiany klimatyczne przyczyniły się już do spadku popilacji trzmieli. Nasze ustalenia sugerują, że znacznie większe spadki są prawdopodobne, jeśli zmiany klimatu przyspieszą w nadchodzących latach. To pokazuje, że potrzebujemy znacznych wysiłków w celu ograniczenia zmian klimatu, jeśli chcemy zachować różnorodność trzmieli – mówi Tim Newbold z Centrum Badań nad Różnorodnością Biologiczną i Środowiskiem UCL. Tymczasem trzmiele odgrywają w przyrodzie istotną rolę.

Jako owady zapylające wpływają na zachowanie bioróżnorodności.

Potrafią zapylać także w znacznie niższej temperaturze niż pszczoły, bo nawet przy 12, 13 stopniach Celsjusza, i w niekorzystnych warunkach atmosferycznych – niestraszna im mżawka czy lekki deszcz.

Zdjęcie główne: Alexander Crawley/Unsplash
Tekst: NS

Zmiany Klimatu