Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Udało się ocalić australijskie prehistoryczne drzewa: zostało 200 sztuk!

Gatunek zwany „prehistorycznymi drzewami” porastał Ziemię już w czasach królowania dinozaurów. Heroiczna walka australijskich strażaków sprawiła, że udało się uratować jedyny na świecie rezerwat wolemii szlachetnych.
.get_the_title().

Trudno w kontekście takiej tragedii jak pożary w Australii mówić w ogóle o czymś takim jak „pozytywne wieści”, ale mamy przynajmniej jedną dobrą informację.

Strażakom udało się uratować teren, na którym rosną wolemie szlachetne, nazywane też „prehistorycznymi drzewami”.

Określenie wzięło się stąd, że ten wyjątkowy gatunek był obecny na Ziemi już w czasach, gdy królowały tu dinozaury. Do 1994 roku uważano, że bezpowrotnie zniknął, jednak właśnie wtedy dokonano odkrycia kolonii tych drzew w Australii. Wysiłek strażaków jest tym bardziej godny docenienia, że niestety spłonęło aż 90 proc. obszaru całego Parku Narodowego, w którym znajdują się wolemie. Ich liczbę szacuje się w tej chwili na ok. 200 okazów.

Władze dbają o nie do tego stopnia, że ich położenie stanowi państwowy sekret – wszystko w celu zapewnienia możliwie efektywnej ochrony tego skarbu.

Akcja udała się dzięki umożliwiającemu właściwe nawadnianie przemyślanemu systemowi irygacyjnemu, a także zrzutom wstrzymujących ogień środków z powietrza.

Światowe nagłówki podbijają też ostatnio rzekome dokonania wombatów, których norki miały dawać ratunek innym zwierzętom. Greenpeace ogłosił jednak, że ta informacja to fake.

Niektórzy eksperci, jak Jackie French z Fundacji Wombat, nie wykluczają jednak takiej „pomocy”, tyle że zwracają tu bardziej uwagę na fakt dostępności norek jako takich niż intencjonalnych „działań ratunkowych” w wykonaniu sympatycznych stworków.

W dobie takiej beznadziei jak pokłosie pożarów (według szacunków ogień pochłonął już ponad… miliard zwierząt) nikt nie zabroni się nam pocieszać, że w tej historii o wombatach jest może przynajmniej ziarnko prawdy.

Tekst: WM

Zmiany Klimatu