Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Unia Europejska przegłosowała zakaz sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 roku

Polska jako jedyna była przeciw.
.get_the_title().

Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję w sprawie przyszłości samochodów spalinowych – zagłosowała za wprowadzeniem zakazu sprzedaży nowych aut tego typu od 2035 roku. Polska była jedynym krajem, który zagłosował przeciwko, a Włochy, Rumunia i Bułgaria wstrzymały się od głosu. Dotychczas przeciwne były także Niemcy, co sprawiało, że istniała tak zwana mniejszość blokująca, a więc przepisy nie mogły być przyjęte. W weekend jednak porozumiały się one z Brukselą i wynegocjowały, że dozwolone będą także samochody benzynowe zasilane ekologicznym paliwem. Tego typu paliwo nie jest jeszcze produkowane na skalę przemysłową, ale w ciągu 12 lat sytuacja może ulec zmianie.

Zakaz ten oznacza, że od 2035 roku na terenie Unii Europejskiej nie będzie można kupić i zarejestrować auta z silnikiem spalinowym – z jednym, opisanym powyżej, wyjątkiem. – Cieszę się, że UE wywiązuje się ze swoich obietnic z pakietu Fit for 55. Nowe przepisy stworzą możliwości dla najnowocześniejszych technologii i impuls dla przemysłu do inwestowania w przyszłość wolną od paliw kopalnych – powiedziała Romina Pourmokhtari, szwedzka minister klimatu i środowiska.

Polska ma na ten temat inne zdanie. – Nie mogliśmy poprzeć rozporządzenia, nie ma wystarczającej analizy na temat skutków dla naszej gospodarki i społeczeństwa, oraz sektora transportu. Uważamy, że to będzie szkodliwe dla naszej gospodarki i obywateli – skomentowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Polska argumentowała, że zmiana ma nastąpić za szybko, a poza tym jest to przerzucanie odpowiedzialności za klimat na obywateli.

Warto jednak nadmienić, że transport według Europejskiej Agencji Środowiska sektor transportu odpowiada za 1/4 emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej, z czego około 60 proc. to właśnie samochody osobowe.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu