Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Vanuatu jako pierwsze państwo na świecie zakazało pieluszek jednorazowych

To odważna decyzja. Tamtejszy rząd zapewnia jednak, że była naprawdę konieczna.
.get_the_title().

Republika Vanuatu mieści się w Oceanii. Leży na 83 wyspach, spośród których 65 jest zamieszkanych łącznie przez niecałe 283 tys. osób. To niewielkie państwo jakiś czas temu wprowadziło jeden z najsurowszych na świecie zakazów związanych z wykorzystywaniem jednorazowego plastiku. Teraz jako pierwsze na świecie zakazało jednorazowych pieluszek – całkowity zakaz wejdzie w życie wraz z końcem roku.

Tamtejszy rząd przyznaje, że nie była to łatwa decyzja, ale sytuacja na wyspach nie pozostawiała mu wyboru – nisko położone Vanuatu już teraz tonie w śmieciach, a poziom wody wciąż się podnosi.

Vanuatu chroni swoją przyszłość. W końcu tworzywa sztuczne trafiają do wody i łańcucha pokarmowego, a w końcu także do żołądków mieszkańców Vanuatu – mówi minister spraw zagranicznych Mike Masauvakalo.

źródło: sprep

Badania Commonwealth Litter Program wykazały, że aż 75 proc. wszystkich odpadów w kraju to odpady organiczne oraz właśnie pieluszki. Z pierwszym rodzajem odpadów poradzono sobie, wprowadzając odpowiednie programy kompostowania.

Jeśli natomiast chodzi o pieluszki, to do ich wykonania wykorzystuje się tworzywo sztuczne, folie, plastik i celuloza. W efekcie pieluszki nie ulegają biodegradacji i rozkładają się nawet 500 lat.

Tymczasem każde zużywa od swoich narodzin mniej więcej 5 tys. pieluch. Należy jednak podkreślić, że na rynku pojawiły się już bardziej ekologiczne, biodegradowalne pieluchy jednorazowe – miejmy nadzieję, że będzie ich można używać w Vanuatu. W przeciwnym wypadku naprawdę współczujemy tamtejszym rodzicom. – Przed nami długa droga. Ale znając mój kraj, uda nam się. W Vanuatu jest bardzo głośno o kryzysie klimatycznym. Jest widoczny, żyjemy nim. Wpływa na nasze zaopatrzenie w żywność i populację ryb – tłumaczy minister Masauvakalo.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu