Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W ciągu 3 miesięcy warszawskie recyklomaty zebrały 115 tys. sztuk odpadów

Są więc dość popularne, jednak daleko im do popularności recyklomatów, które stanęły ostatnio w Rzymie.
.get_the_title().

Pod koniec maja donosiliśmy wam o tym, że w Warszawie mają stanąć recyklomaty, czyli automaty przeznaczone do oddawania zużytych opakowań. Recyklomaty pojawiły się w stolicy w połowie lipca.

Na początku dwie maszyny – stojące przy pl. Bankowym i przy ul. Ząbkowskiej – jednak docelowo ma ich być aż 10.

Przyjmują one zarówno plastikowe butelki, aluminiowe puszki, jak i szkło. Maszyny są zintegrowane ze specjalną aplikacją o nazwie ECO Portfel (na Android i iOS), dzięki czemu za wrzucone do nich śmieci przyznawane są tak zwane ECO-punkty – jeden wyrzucony śmieć to jeden punkt. ECO-punkty można następnie wymieniać na zniżki w Costa Coffe, Multikinie, Teatrze Dramatycznym czy Teatrze Capitol.

źródło: smart city blog

Teraz okazało się, że maszyny, które wyprodukowała firma Eco-Tech, a zafundowała Coca-Cola, cieszyły się w ciągu ostatnich 3 miesięcy niemałą popularnością. – Do dwóch maszyn, ustawionych na pl. Bankowym i ul. Ząbkowskiej, wrzucono od lipca ponad 70 tysięcy plastikowych butelek, 16 tysięcy szklanych i blisko 27 tysięcy puszek. Oznacza to, że się recyklomaty po prostu sprawdziły się w działaniu. Mieszkańcy chętnie z nich korzystali. Być może trochę z ciekawości, może z chęci otrzymania zniżek, ale ich działanie wpisało się w propagowanie idei recyklingu – powiedział rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy Kamil Dąbrowa w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

To łącznie ponad 115 tys. sztuk odpadów. To dość dobry wynik jak na trzy miesiące działania dwóch maszyn. Wciąż jednak daleko warszawiakom do wyniku, który osiągnęli mieszkańcy Rzymu.

Tam recyklomaty stanęły na stacjach metra. Można było do nich wrzucać plastikowe butelki i, podobnie jak w przypadku warszawskich maszyn, zintegrowane były ze specjalną aplikacją zbierającą punkty. Te wymieniało się następnie na zniżki na komunikację miejską. Rozwiązanie tak bardzo przypadło do gustu mieszkańcom Rzymu, że w ciągu trzech miesięcy wrzucili do recyklomatów ponad 750 tys. sztuk plastikowych butelek!

Tekst: NS

Zmiany Klimatu