Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Domu Zdrojowym w Gdańsku powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej

Dom Zdrojowy w Brzeźnie zmieni się nie do poznania! Ma działać m.in. jako Centrum Edukacji Ekologicznej.
.get_the_title().

Zrujnowany XIX-wieczny Dom Zdrojowy znajdujący się w Gdańsku w Brzeźnie otrzyma nowe życie. Mieszkańcy i radni dzielnicy od dawna walczyli o rewitalizację tego obiektu.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Kiedyś przygotowywano w nim ciepłe kąpiele morskie dla osób, które odstraszała zimna woda Bałtyku. A jeszcze całkiem niedawno, od czasów II wojny światowej, w budynku mieściły się mieszkania komunalne, które ostatni lokatorzy opuścili w 2016 roku.

Ku zadowoleniu miłośników Brzeźna miasto w końcu podpisało umowę na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania nadmorskiego zabytku. We wnętrzu Domu Zdrojowego powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej, miejsca noclegowe i restauracja.

Z pewnością budynek i jego okolice znowu zatętnią życiem.

fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W tej odnowionej przestrzeni odbywać będą się panele dyskusyjne, wykłady, szkolenia oraz warsztaty ekologiczne. Oprócz budynku rewitalizacją zostanie objęty otaczający go park. Od strony morza mieszkańcy będą mogli przechadzać się ścieżką edukacyjną, mijając po drodze m.in. hotel dla owadów. W projekcie nie zostały pominięte meble parkowe, czy też miejsca parkingowe.

fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Placówką zarządzać ma nowoczesne centrum nauki Hevelianum, natomiast prace nad projektem mają zakończyć się w 2021 roku. Co najważniejsze, wszystko odbywa się pod okiem konserwatorów zabytków, a co za tym idzie elementy historyczne Domu Zdrojowego zostaną zachowane.

Nie ulega wątpliwości, że Dom Zbrojowy zjednoczy lokalną społeczność i stanie się obowiązkowym miejscem spotkań na mapie Trójmiasta.

źródło: www.gdansk.pl
źródło: www.gdansk.pl

Tekst: MK

Zmiany Klimatu