Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Warszawie już kolejny raz można wypożyczyć choinkę na Święta

Drzewko jest w doniczce, by po zwrocie zostało ponownie zasadzone i wróciło do kogoś na przyszłoroczne Boże Narodzenie.
.get_the_title().

W tym roku dało się odczuć, że ludzie zaczynają koncentrować się na tematach związanych z ekologią i ideą zero waste. Szkoda, że sytuacja klimatyczna musiała stać się naprawdę nieciekawa, żebyśmy się zmobilizowali do podejmowania jakichś kroków na rzecz planety, ale ważne, że coraz więcej osób działa. Nawet jeśli są to małe kroczki, różne codzienne niekoniecznie spektakularne wybory – to wszystko się liczy.

Na ostatniej prostej 2018 roku staje przed nami odwieczny dylemat – choinka sztuczna czy prawdziwa?

Producenci sztucznych, czyli bardziej ekologicznych, prześcigają się w próbach odtworzenia tej naturalnej, ale nie oszukujmy się – nie da się! Większość jest taka, że żaden kot nie chce się na nie rzucić, a poza tym będzie się rozkładać później na wysypisku przez kilka dekad. Na myśl o zakupie prawdziwej, czujemy już w nozdrzach zapach żywicy, ale też sumienie zaczyna nas gryźć i to całkiem mocno. A kiedy jeszcze zapoznamy się z danymi, według których w Polsce rocznie ok. 5 mln choinek idzie pod topór, to już w ogóle robi się z tego lipa, a nie jodła czy świerk.

Źródło: Christin Hume/Unsplash

Tu z pomocą przychodzi nam mieszcząca się w Warszawie wypożyczalnia choinek.

Drzewko można zamówić przez stronę WypozyczalniaChoinek.eu, gdzie wybieramy jego rodzaj i rozmiar.

Wtedy też poznajemy cenę wynajmu. Jeśli wśród nas są osoby, które co roku swój idealny egzemplarz selekcjonują przez godzinę i wydaje im się, że online to nie może się udać – zawsze można zadzwonić do wypożyczalni i podpytać pracownika o radę. W razie czego pozostaje się wybrać do punktu stacjonarnego i tam oddać dogłębnym oględzinom iglaków.

via GIPHY

Co jest kluczowe w tej akcji? To, że dostajesz piękną, żywą choinkę w donicy, którą po Święcie Trzech Króli zwracasz do wypożyczalni. Ta zapewni jej właściwe warunki życia przez następny rok.

Na tobie będzie spoczywał jedynie obowiązek odpowiedniego zadbania o nią w okresie wynajmu, by wróciła w jak najlepszej kondycji.

Jeśli nie bardzo wiesz, jak troszczyć się o żywe drzewka, wszystkie potrzebne instrukcje znajdziesz na stronie wypożyczalni. Nikt od nas nie wymaga śpiewania jej „Last Christmas” w kanonie czy wieszania na niej własnoręcznie przygotowanych pierniczków, więc jest naprawdę duża szansa, że przy odrobinie dobrej chęci drzewko spędzi u ciebie cudowne święta.

Najważniejsze, że dzięki temu możesz wyczarować w domu magię świąt bez szkody dla naszej planety. „Naszą misją jest zmienić podejście i sposób myślenia, aby święta były prawdziwą celebracją życia. Nie chcemy zmieniać tradycji. My ją kochamy, ale chcemy nadać jej nowy wymiar” – czytamy na stronie wypożyczalni. – „Wystarczy zaprosić do domu drzewko doniczkowe, które później można zasadzić! A jeśli nie masz możliwości, aby drzewko zagościło nie tylko w Twoim domu, a potem ogrodzie możesz je wypożyczyć!.”

via GIPHY

Wypożyczenie ma jeszcze jedną przeogromną zaletę. Drzewko trzeba zwrócić maksymalnie do 8 styczna, co mobilizuje do wczesnej rozbiórki. Oszczędzi to nam choinkowego walk of shame do śmietnika gdzieś tak w okolicach kwietnia 😉

Tekst: Kinga Dembińska

Zmiany Klimatu