Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Warszawie powstanie więcej chodników antysmogowych

Chodniki przyczynią się do eliminacji niebezpiecznych substancji pochodzących z ruchu drogowego.
.get_the_title().

Pod koniec października ubiegłego roku donosiliśmy wam o tym, że przy warszawskim rondzie Daszyńskiego powstał pierwszy chodnik o działaniu antysmogowym. Już wkrótce, być może jeszcze w tym roku, dołączy do niego pięć kolejnych chodników oczyszczających powietrze. Miasto właśnie rozstrzygnęło konkurs na firmę, która podejmie się ich budowy – kontrakt z firmą Adrog opiewa na ponad 5 mln złotych.

Antysmogowe chodniki pojawią się na al. Lotników, al. Wojska Polskiego, al. Solidarności, ciągu ulic Czecha – Sejmikowa i przy ulicy Zawodzie.

Największą powierzchnię, bo ponad 2 tys. mkw będzie mieć chodnik między ulicą Czecha a Sejmikową.

źródło: warszawa.eska.pl

Jak właściwie działa chodnik, który walczy ze smogiem? Zbudowany jest ze specjalnych betonowych płyt o właściwościach fotokatalitycznych.

W reakcji na promienie słońca redukuje szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu, przyspieszając rozkład dwutlenku węgla i azotu.

Następnie neutralne już substancje przedostają się z wodą do gleby. – Warszawa jako jedno z pierwszych miast w Polsce i Europie będzie stosowała tę innowacyjną technologię na tak dużą skalę. To oczywiste, że chodniki antysmogowe nie rozwiążą za nas problemu zanieczyszczeń powietrza i niskiej emisji, ale mogą skutecznie przyczynić się do eliminacji niebezpiecznych substancji pochodzących z ruchu drogowego. Ich efektywność została potwierdzona badaniami – powiedział Rafał Trzaskowski. Antysmogowy chodnik jest o kilkanaście procent droższy od tradycyjnego. Warto jednak podkreślić, że nie tylko jest równie trwały, ale także nie traci właściwości oczyszczających powietrze z biegiem czasu.

Zdjęcie główne: antyradio.pl
Tekst: NS

Zmiany Klimatu