Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wąwóz lessowy w Kazimierzu Dolnym ma zostać zabetonowany. Podpiszcie petycję!

Petycję podpisało już ponad 4,8 tys. osób. Dołączcie do nich!
.get_the_title().

Kraina Lessowych Wąwozów znajduje się w zachodniej części województwa lubelskiego. To największe w Europie skupisko wąwozów lessowych. Dziesiątki turystów, którzy każdego roku odwiedzają malowniczy Kazimierz Dolny, wybierają się na spacer po okalających miasto wąwozach.

Niestety raz na jakiś czas pojawiają się pomysły, by wąwozy wybetonować.

Dwa lata temu ówczesny burmistrz Kazimierza Dolnego chciał wyłożyć betonem Korzeniowy Dół. Na szczęście inwestycję udało się wówczas zablokować. Teraz podobny los może czekać Wąwóz Czarny. – Było to wpisane do budżetu gminy w 2017 roku. Rok później ta droga uzyskała status drogi publicznej, w związku z czym gmina mogła ubiegać się o wsparcie finansowe na zabezpieczenie wąwozów. W lutym została przyznana promesa rządowa na utwardzenie m.in. Wąwozu Czarnego ażurowymi płytami betonowymi na długości 820 metrów. Warto też przypomnieć, że o utwardzenie wąwozu wnioskowali sami mieszkańcy, którzy mieli problem z dojazdem do posesji  – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Marcin Markowski, kierownik Referatu Nieruchomości w Urzędzie Miasta w Kazimierzu Dolnym. Wykonawca projektu został już wybrany, a inwestycja ma zostać zakończona do końca października.

źródło: kazimierzdolujacy.pl

Pomysł wybetonowania wąwozu być może rzeczywiście podoba się niektórym mieszkańcom Kazimierza Dolnego. Z pewnością jednak nie wszystkim, na co dowodem jest stworzona przez Aleksandra Adamskiego i Joannę Fąfrowicz-Codemo petycja. „Za każdym razem, kiedy dnem wąwozu decydujemy się poprowadzić utwardzoną drogę, zmniejszamy atrakcyjność Kazimierza. W gminie ubywa kolejnej trasy spacerowej. Jest odrobinę mniej pięknie, a siatka traktów samochodowych – zawsze wywierających presję na przyrodę – zacieśnia się. W Kazimierzu wąwozów jest dużo i może się wydawać, że jeden mniej nie robi większej różnicy. Niestety, z roku na rok betonowych płyt przybywa, nigdy nie ubywa – i powstaje wrażenie, że władze miasta chciałyby ten trend stopniowej urbanizacji krajobrazu utrzymać w nieskończoność”czytamy w jej opisie. Autorzy petycji mają nadzieję, że jeśli uda się zebrać odpowiednią ilość podpisów, władze miasta zrezygnują z pomysłu zabetonowania Wąwozu Czarnego. Domagają się też, aby tego typu decyzje były konsultowane z mieszkańcami miasta.

Petycję, którą znajdziecie tutaj, podpisało już ponad 4,8 tys. osób.

Zachęcamy was do tego, abyście do nich dołączyli!

źródło: kazimierzdolujacy.pl

Zdjęcie główne: kazimierzdolny.naszemiasto.pl
Tekst: NS

Zmiany Klimatu