Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Według naukowców spożywamy do 100 tys. mikrocząsteczek plastiku rocznie

Co możemy zrobić na co dzień, żeby unikać mikroplastiku?
.get_the_title().

Mikroplastik coraz częściej przenika do ludzkiego organizmu. W ciągu tygodnia jedna osoba spożywa około pięciu gramów tworzyw sztucznych. 

Badania naukowe dowodzą, że mikroplastik może przenikać do naszego organizmu poprzez pożywienie, a dodatkowo uwalniać się pod wpływem ciepła.

Naukowcy z Amsterdamu przebadali próbki krwi dorosłych osób i w 80 proc. z nich potwierdzono obecność mikroplastiku. Odkrycie to dowodzi, że jest on w stanie przemieszczać się po ciele człowieka, a następnie osadzać w jego narządach. Według badań opublikowanych w Environmental Science & Technology nawet jeśli spożywamy tylko niewielkie ilości zanieczyszczonej żywności, to wraz z nią możemy pochłaniać nawet 100 tys. mikrocząsteczek plastiku rocznie.

Naukowcy z National Institute of Standards and Technology w USA odkryli, że gdy produkty z tworzyw sztucznych są wystawione na działanie gorącej wody, uwalniają biliony nanocząsteczek plastiku na każdy litr. Mikroplastik może uwalniać się z butelek PET pod wpływem ciepła, jakie powstaje podczas przechowywania napojów w samochodzie lub podczas podgrzewania w mikrofalówce.

Świadomość dotycząca wpływu plastiku na zdrowie rośnie, a wiele osób rezygnuje z picia z plastikowych butelek.

Marka Waterdrop przygotowała na wiosnę edycję butelek termicznych wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pozwalają one uniknąć uwalniania plastiku wraz z wyższą temperaturą. Butelka termiczna utrzymuje zimno przez 24 godziny i ciepło przez 12.

Kształt i stylowy design sprawiają, że butelki są idealne dla osób dbających o zdrowie i ekologię. Butelki termiczne dostępne są w kolorze czarnym oraz srebrnym, do tego są łatwe w czyszczeniu i nie zatrzymują zapachów. Marka ma również w swojej ofercie butelki wykonane z wytrzymałego szkła borokrzemowego, które nie zawiera BPA – polimeru, który ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Świat bez nadmiaru plastiku i cukru jest możliwy. Waterdrop, którego inwestorem oraz ambasadorem jest wybitny tenisista Novak Djoković, wierzy w idee zrównoważonego rozwoju.

Nadmiar plastiku i nadużywanie cukru to ogromne globalne problemy. Firma rozpoczęła kampanię wzywającą do wyeliminowania korzystania ze słodzonych napojów w jednorazowych plastikowych opakowaniach.

Waterdrop produkuje także napoje bez cukru. Marka podjęła współpracę z organizacją Plastic Bank, która za każdy sprzedany 12-pak kapsułek wyciągnie z oceanu jedną butelkę.

Firma promuje odpowiednie nawadnianie się, przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o środowisko.

Waterdrop powstało w 2016 roku w Austrii, obecnie działa w 11 krajach europejskich, USA, Singapurze oraz Australii. Marce przyświecają dwie idee: picia większej ilości wody oraz wyeliminowania plastiku w formie jednorazowych butelek. W ofercie marki znajdują się smakowe, rozpuszczalne w wodzie kapsułki wzbogacone o witaminy i ekstrakty roślinne oraz akcesoria, takie jak butelki, termokubki i dzbanki filtrujące wodę.

Zmiany Klimatu