Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Polskie kaktusiarnie potrzebują pomocy. Wesprzyj lub kup kaktusa, który szuka nowego domu

Są na świecie ludzie, którzy ubóstwiają kaktusy ponad wszystko – tak bardzo, że całe swoje życie spędzają na pielęgnowaniu roślin w dedykowanych do tego miejscach, czyli kaktusiarniach. W Polsce mamy kilka takich malowniczych miejsc. Jedno z nich stworzył pan Mieczysław Burghardt, właściciel jednej z większych, bo liczącej aż 5 tys. okazów, kolekcji kaktusów w Polsce.
.get_the_title().

Mieczysław Burghardt pochodzi z Gdyni, ale większość dorosłego życia spędził w Ostrzycach na Kaszubach. To właśnie tu od 30 lat w pełni oddaje się swojej pasji, jaką są kaktusy. – W swojej kolekcji zebrałem kilka tysięcy roślin reprezentujących około 1000 taksonów (gatunków i podgatunków) kaktusów i sukulentów, w tym wiele unikatów. Większość roślin liczy sobie po kilkadziesiąt lat – mówi pan Mieczysław. Pan Mieczysław rozkochał się w kaktusach już w młodości. Poszukując nowych gatunków, wybrał się kilkukrotnie do Peru. Większość wyhodowanych przez niego roślin pochodzi z nasion zebranych w naturalnym środowisku.

Około 2000 roślin z kolekcji Pana Mieczysława ma po kilkadziesiąt lat, pozostałe 3000 to „młode” siewki mające od 1 do 16 lat.

Mieczysław Burghardt / Źródło: https://pomagam.pl/uratujmy-kaktusy

Miłośnicy roślin mogli podziwiać imponującą kolekcję Pana Mieczysława Burghardta w Ośrodku Zielony Młyn w Ostrzycach. Niestety ośrodek został zlikwidowany, a hodowca musiał znaleźć roślinom nowy dom. Wybudował więc tunel. Tunel nie jest niestety odpowiednio przystosowany do przezimowania kaktusów.

Każdy, kto chciałby pomóc w ratowaniu kolekcji, może wesprzeć pana Mieczysława w zbiórce internetowej.

Kolekcja pana Mieczysława nie jest jedynym tak imponującym zbiorem kaktusów w Polsce. Podobne miejsca rozsiane są po całym kraju: W Rumi koło Gdyni funkcjonuje (jeszcze!) Kaktusiarnia Państwa Hinz. Obecnie jest w trakcie likwidacji i trwa wyprzedaż kolekcji kaktusów. Kaktusiarnia Żagań pana Zdzisława Kondratowicza to zbiór ponad 200 tys. kolczastych roślin. Mniejsze, choć równie piękne zbiory, można nieraz spotkać w uniwersyteckich ogrodach botanicznych np. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warto również śledzić Polskie Towarzystwo Miłośników Kaktusów, które organizuje wystawy i spotkania dla wszystkich miłośników tych roślin.

Kaktusiarnia w Rumi / mat. własne
Kaktusiarnia w Rumi / mat. własne
Kaktusiarnia w Rumi / mat. własne

Tekst: WR

Zmiany Klimatu