Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest już tak duża, że ​​rozwija się na niej ekosystem

Wielkie skupisko dryfujących śmieci doczekało się lokatorów. Naukowcy odkryli, że przybrzeżne stworzenia zaczęły tworzyć ekosystem na odpadach.
.get_the_title().

Zjawisko zostało przedstawione w czasopiśmie Nature Ecology & Evolution. Zespół naukowców napisał, że dziesiątki gatunków przybrzeżnych organizmów bezkręgowych, w tym maleńkie kraby i ukwiały, było w stanie przetrwać i rozmnażać się na plastikowych śmieciach od lat pływających po oceanie.

Odkrycie może sugerować, że zanieczyszczenie oceanu tworzywami sztucznymi umożliwia powstawanie nowych pływających ekosystemów stworzonych z gatunków, które normalnie nie są w stanie przetrwać na otwartych wodach.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to olbrzymie dryfujące skupisko śmieci (o łącznej powierzchni około 1,6 mln km²) i plastikowych odpadów utworzone przez prądy oceaniczne w północnej części Oceanu Spokojnego między Kalifornią a Hawajami.

Materiał organiczny rozkłada się i tonie na ogół w ciągu kilku miesięcy, natomiast plastikowe śmieci najpewniej nigdy nie znikną z Ziemi. Najwyraźniej niektóre gatunki postanowiły to wykorzystać. – To zaskakujące, jak często były to gatunki przybrzeżne – stanowiły 70 proc. znalezionych szczątków – powiedziała Linsey Haram, naukowczyni z National Institute of Food and Agriculture oraz główna autorka badania.

Zespół Haram wyławiał fragmenty Wielkiej Plamy między listopadem 2018 a styczniem 2019 roku. Badacze zidentyfikowali 484 organizmy bezkręgowców morskich (łącznie 46 różnych gatunków). Ich uwagę zwróciło jednak to, że większość to organizmy, które raczej trzymają się swoich przybrzeżnych siedlisk. Jakie mogą być konsekwencje wprowadzenia nowych lokatorów do odległych rejonów oceanów? Naukowcy nie mają jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, ale obawiają się, że może dojść do kolonizacji pobliskich terenów wyspiarskich przez inwazyjne gatunki.

Prawdopodobnie rywalizują one o przestrzeń i zasoby żywności, ale może też dochodzić do zjadania siebie nawzajem. Trudno jeszcze dokładnie określić, co się dzieje, ale widzieliśmy dowody, że niektóre przybrzeżne ukwiały zjadają gatunki z otwartego oceanu, więc między tymi dwiema społecznościami dochodzi do drapieżnictwa – tłumaczy Linsey Haram.

Nie jest jasne, w jaki sposób stworzenia docierają do otwartego oceanu i jak tam przeżywają. Nie wiadomo, czy po prostu przenoszą się na kawałku plastiku, czy lokalizują inne obiekty.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest największym nagromadzeniem oceanicznego plastiku na świecie. Obszar jest ograniczony przez ogromny wir – największy z pięciu wirujących w oceanach świata prądów kołowych. W ten sposób śmieci kumulują się w centrum i tam się zatrzymują. Inicjatywa Ocean Cleanup szacuje, że Plama to około 1,8 biliona kawałków plastiku, które ważą około 80 tys. ton. Większość odpadów pochodzi z rybołówstwa, a źródłem 10-20 proc. jest japońskie tsunami z 2011 roku.

Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) świat produkuje rocznie około 460 milionów ton plastiku, a bez pilnych działań liczba ta potroi się do 2060 roku. Szacuje się, że zaledwie 9 proc. odpadów z tworzyw sztucznych poddawanych jest recyklingowi. Naukowcy ostrzegają, że od 2005 roku nastąpił szybki i bezprecedensowy wzrost zanieczyszczenia oceanów plastikiem, a problem z minuty na minutę staje się coraz większy.

Tekst: AC
Zdjęcie: Naja Bertolt Jensen/Usplash

Zmiany Klimatu