Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Woda pozyskiwana z… powietrza? Urządzenie, które wygrało nagrodę Xprize, może odmienić los milionów ludzi

Pojawiła się nadzieja dla miejsc dotkniętych suszą i innymi klęskami żywiołowymi.
.get_the_title().

Według raportu UNICEF oraz WHO 2,1 mld ludzi na całym świecie zmaga się z brakiem dostępu do wody pitnej. Wyróżnione właśnie nagrodą Water Abundance Xprize urządzenie zaprojektowane przez Skysource/Skywater Alliance daje nadzieję na ogromną poprawę warunków życia wielu z nich.

Sprzęt umiejscowiony w znanym wizualnie chociażby ze statków kontenerze wysyłkowym wydobywa wilgoć z powietrza i przekształca ją w wodę.

Jedna jego sztuka jest w stanie wytworzyć zasoby pitne, które zaspokoją dziennie potrzeby 100 osób. Osiągnięcie tego imponującego wyniku było jednym z wymogów rozpoczętego w 2016 roku konkursu Xprize. Designerzy mieli na celu stworzenie systemu, który byłby w stanie wydobyć dziennie z atmosfery około 2000 litrów wody, wykorzystywać tylko czystą energię i zamknąć się w koszcie maksymalnie 2 centów za litr. Warto było się postarać, gdyż twórcy otrzymali w nagrodę za WEDEW – taką nazwę nosi ich projekt – aż 1,5 miliona dolarów na dalsze wdrażanie technologii w życie.

Zdaliśmy sobie sprawę, że nasza atmosfera może być potraktowana jako źródło wody. W każdej chwili znajduje się w niej aż 12 biliardów galonów H2O, podczas gdy potrzeby wszystkich ludzi zamykają się w liczbie od 350 do 400 miliardów galonów – mówi Zenia Tata z Xprize.

fot. aljazeera.com

Wszystko działa w oparciu o dwa rozwiązania. Skywater to duże pudełko, w którym naśladowany jest sposób, w jaki formowane są chmury. Poprzez zderzanie ciepłego powietrza z zimnym powstają krople magazynowane w specjalnym zbiorniku, z którego można wyprowadzać je do użytku. Proces ten był już oczywiście dotychczas próbowany, jednak generował duże koszty, zwłaszcza jeśli chodzi o elektryczność.

W tym przypadku przełomowość polega na wykorzystaniu do niego… lokalnej biomasy, której pozyskanie powinno być bardzo proste i tanie.

Niezależnie od tego, czy są to drewniane wiórki, czy skorupy kokosa. Poprzez takie procesy jak gazyfikacja i piroliza urządzenie, niczym perpetuum mobile, wytwarza energię i optymalne środowisko do działania. Ponadto jest też przystosowane do troski o klimat oraz do naprawiania szkód, które człowiek stale wyrządza poprzez produkcję ogromnej ilości gazów cieplarnianych, o czym więcej pisaliśmy ostatnio tutaj.

System daje nadzieję, że wykorzystany na masową skalę będzie w stanie zapewnić wodę zarówno w rejonach dotkniętych jej stałym niedoborem, jak i w miejscach klęsk żywiołowych, gdzie często duże jej ilości są potrzebne „na już”. Myślicie, że ma szansę się przyjąć?

Tekst: WM

Zmiany Klimatu