Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wskazano 57 firm, które pogłębiają kryzys klimatyczny

Zdaniem naukowców odpowiadają one za 88 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla.
.get_the_title().

W najnowszym raporcie Carbon Majors Database przeanalizowano okres między 2015 a 2022 rokiem. Jak mówi Richard Heede, współzałożyciel i dyrektor odpowiedzialnego za badanie Climate Accountability Institute, dane wykazały, że zmiany klimatyczne wywołane przez wymienione firmy znacznie się pogłębiły.

W ciągu 6 lat korporacje wytworzyły aż 251 mld ton dwutlenku węgla.

Niemal 1/3 winowajców stanowią spółki naftowe, takie jak amerykańskie ExxonMobil i Chevron oraz angielskie BP. Państwowe korporacje energetyczne, w tym m.in. Saudi Aramco czy Gazprom, stanowią kolejne 36 proc. Do ostatnich 31 proc. należą inni producenci z takich państw jak Rosja czy Chiny.

zmiany klimatu/fot. Markus Distelrath, pexels.com
fot. Markus Distelrath/ pexels.com

Badacze z Climate Accountability Institute odkryli też, że niektóre z wyróżnionych firm łamały prawa człowieka. Wykorzystując ujawnione dane, zamierzają pociągnąć korporacje do odpowiedzialności za swoje czyny.

Naukowcy przyjrzą się przede wszystkim interesom pieniężnym, które napędzają firmy do podejmowania takich działań.

Kontynuowanie przez nie produkcji paliw węglowych, wiedząc, że są one szkodliwe, jest niemoralne – podsumowuje Heede. – Nie powinniśmy przy tym obwiniać konsumentów, którzy są zmuszeni do zakupu ropy i gazu.

Zdjęcie główne: Pixabay/Pexels.com
Tekst: OP

Zmiany Klimatu