Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zamień zanieczyszczone powietrze w kamień na Islandii

Kochasz podróże i samoloty, ale boli cię, że to nieekologiczne i każdy lot zatruwa planetę? Może cię to zainteresuje.
.get_the_title().

Coraz głośniej mówi się o tym, że trzeba zrekompensować planecie ciągłą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Ale aby miało to wymiar globalny warto, żeby każdy dorzucił swoją cegiełkę albo… kamień. Aby zrównoważyć zostawiany ślad węglowy, możemy wesprzeć programy, które zajmują się sadzeniem nowych drzew lub odnawialnymi źródłami energii. Ale programy te nie są doskonałe (na przykład gdy płoną świeżo posadzone plantacje drzew, do atmosfery uwalnia się ogromna ilość zanieczyszczeń i koło się zamyka), a ponadto brakuje regulacji prawnych – w związku z tym cały czas szuka się nowych rozwiązań. Dlatego też powstał obiecujący szwajcarski start-up Climeworks, który zaproponował zupełnie nowy i oryginalny sposób walki z zanieczyszczeniami.

Climeworks opracował technologię, która pozwala zasysać zanieczyszczenia z atmosfery i zamieniać je w kamienie.

jwnenergy.com

Jak to działa? Start-up umieścił swoją ekofabrykę na zboczach wulkanu na Islandii. Fabryka jest zasilana energią geotermalną (czyli energią cieplną skał, wody i gruntu pod powierzchnią ziemi). Jej zadaniem jest wsysanie ogromnej ilości zanieczyszczonego powietrza do kolektora, który oddziela dwutlenek węgla od powietrza. Następnie dwutlenek węgla jest łączony z wodą i pompowany 700 metrów pod powierzchnię ziemi. Tam zachodzi proces naturalnej mineralizacji i pod wpływem reakcji chemicznej ze skałą bazaltową powstaje kamień. Co prawda zabiera to kilka lat, ale cóż, przynajmniej nie musimy tym oddychać!

climeworks.com

Podczas gdy jedno drzewo jest w stanie w ciągu roku przetworzyć 25 kilogramów dwutlenku węgla, kolektor Climeworks jest 2 tysiące razy bardziej wydajny na tym samym obszarze.

Oczywiście nie wszystko jest takie różowe. Fabryka jest w stanie na razie przetworzyć tylko 50 ton dwutlenku węgla w kamienie w ciągu roku.

To niewiele, zważywszy, że w 2019 roku wyemitowaliśmy do atmosfery 36 bilionów ton, ale to na pewno dobry start!

Jeżeli chcesz uciszyć swoje sumienie podczas podróży, to możesz wesprzeć działalność tego start-upu, wykupując u nich abonament na ich stronie. Już za 21 euro miesięcznie, dzięki tobie zostanie usunięte z atmosfery 255 kilogramów zanieczyszczeń z powietrza w ciągu roku. Do dzieła!

climeworks.com

Zdjęcie: rtmagazine.com
Tekst: Ewa Jaworska

Zmiany Klimatu