Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zielony Budżet Lublina, czyli 2 mln złotych na zielone projekty

W zeszłym roku dzięki tej kwocie wybrano aż 26 zielonych inicjatyw, które są realizowane. Macie własny pomysł? Możecie go zgłosić do końca tego miesiąca!
.get_the_title().

Czym jest Zielony Budżet Lublina? To inicjatywa partycypacyjna, w ramach której lubelski ratusz przeznacza aż 2 mln złotych na zgłaszane przez mieszkańców pomysły związane z zielenią miejską. Projekty najpierw są oceniane pod kątem formalnym, a następnie grono ekspertów wybiera najlepsze z nich, które trafiają do realizacji.

Podczas zeszłorocznej edycji Zielonego Budżetu Lublina wyłonione zostało aż 26 inicjatyw – część z nich została już zrealizowana, a część wciąż czeka na realizację.

Wśród wybranych projektów są skwery: skwer przy ul. Radzyńskiej, skwer przy ul. Misjonarskiej, „Zielony skwer na Bronowicach”, „Wiszące ogrody – Pod Akacją”, dwa skwery kieszonkowe wzdłuż ul. Kunickiego, skwer przy ul. Dulęby, przy ul. Głuskiej i ul. Lwowskiej, skrzyżowaniu ul. Nadbystrzyckiej i ul. Glinianej oraz ul. Zygmunta Augusta. Także w innych miejscach zostaną nasadzone nowe drzewa. Od wiosny w Lublinie realizowany jest program „Estetyka 2019”, w ramach którego w różnych dzielnicach miasta odbywają się spotkania i spacery. Podczas nich mieszkańcy mogą zaprezentować swoją wizję lubelskiej zieleni, a potem skonfrontować ją opiniami z uczestniczących w spotkaniach architektów krajobrazu.

Z kolei kampania edukacyjno-informacyjna „Lublin nad łąką przysiadł”, którą przygotowała Fundacja Krajobrazy, miała pokazać mieszkańcom Lublina jak ważne dla ekosystemów są łąki kwietne i owady zapylające. Częścią kampanii były spacery edukacyjne. Przy łąkach kwietnych pojawiły się także specjalne tablice informacyjne. W ramach Zielonego Budżetu powstały również domki dla pszczół. To oczywiście nie wszystko – pełną listę projektów wyłonionych w Zielonym Budżecie 2019 znajdziecie na stronie Urzędu Miasta Lublin. Akcja będzie kontynuowana także w tym roku. Zasady pozostają takie same – miasto przeznacza 2 mln na zielone inicjatywy.

Macie pomysł na coś, co sprawi, że Lublin stanie się bardziej zielony? Jeśli tak, to zgłoście go tutaj.

Pamiętajcie, że macie czas tylko do końca października!

Zdjęcia: Lublin.eu
Tekst: NS

Zmiany Klimatu