Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zmiany klimatu sprawiają, że oceany zmieniają kolor

Naukowcy przewidują, że zmiana nastąpi na przestrzeni kolejnych 80 lat.
.get_the_title().

Kolory oceanów będą się diametralnie zmieniać. Z badań naukowców wynika, że w ciągu najbliższych 80 lat w wyniku zmian klimatu oceany staną się bardziej niebieskie.

Zmiany te są bezpośrednio związane z malejącą liczbą drobnoustrojowego fitoplanktonu – organizmów, które odpowiadają za wchłanianie promieni słonecznych przy powierzchni wód.

Spadek ilości fitoplanktonu, wynikający z rosnących temperatur wód i zwiększającej się kwasowości, sprawi, że powierzchni oceanów trudniej będzie odbijać światło, co ostatecznie doprowadzi do zmiany jej koloru.

Źródło: Laboratory Equipment

Z badań przeprowadzonych przez Nature Communications wynika, że na zmianę koloru najbardziej narażone są oceany w rejonach subtropikalnych, które są najbardziej podatne na rosnące temperatury i wahania poziomu pH. Wody tych regionów staną się bardziej niebieskie.

Z kolei wody w rejonach Antarktyki i Arktyki zmienią kolor na bardziej zielony.

Naukowcy od 20 lat monitorują zmiany kolorów oceanów za pomocą satelitów. Przewidują, że do 2100 roku temperatura wody oceanów wzrośnie średnio o 3 stopnie Celsjusza, co wpłynie na ilość fitoplanktonu i zmianę koloru. Różnica ta nie będzie jednak dostrzegalna gołym okiem.

Źródło: Blue Ridge Outdoors Magazine

Tekst: AO

Zmiany Klimatu