Zmiany klimatu sprawiają, że oceany zmieniają kolor

Naukowcy przewidują, że zmiana nastąpi na przestrzeni kolejnych 80 lat.
.get_the_title().

Kolory oceanów będą się diametralnie zmieniać. Z badań naukowców wynika, że w ciągu najbliższych 80 lat w wyniku zmian klimatu oceany staną się bardziej niebieskie.

Zmiany te są bezpośrednio związane z malejącą liczbą drobnoustrojowego fitoplanktonu – organizmów, które odpowiadają za wchłanianie promieni słonecznych przy powierzchni wód.

Spadek ilości fitoplanktonu, wynikający z rosnących temperatur wód i zwiększającej się kwasowości, sprawi, że powierzchni oceanów trudniej będzie odbijać światło, co ostatecznie doprowadzi do zmiany jej koloru.

Źródło: Laboratory Equipment

Z badań przeprowadzonych przez Nature Communications wynika, że na zmianę koloru najbardziej narażone są oceany w rejonach subtropikalnych, które są najbardziej podatne na rosnące temperatury i wahania poziomu pH. Wody tych regionów staną się bardziej niebieskie.

Z kolei wody w rejonach Antarktyki i Arktyki zmienią kolor na bardziej zielony.

Naukowcy od 20 lat monitorują zmiany kolorów oceanów za pomocą satelitów. Przewidują, że do 2100 roku temperatura wody oceanów wzrośnie średnio o 3 stopnie Celsjusza, co wpłynie na ilość fitoplanktonu i zmianę koloru. Różnica ta nie będzie jednak dostrzegalna gołym okiem.

Źródło: Blue Ridge Outdoors Magazine

Tekst: AO

Zmiany Klimatu