Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 pytań dotyczących przyszłości, na które każdy chciałby znać odpowiedź

Już 9 grudnia w trakcie konferencji "Jutronauci" w Warsaw Spire będziecie mogli znaleźć odpowiedzi na najciekawsze pytania dotyczące przyszłości.
.get_the_title().

1. Jak będziemy się przemieszczać?

Polskie media obiegła ostatnio informacja, że Sebastian Kulczyk zainwestował w Hyperloop, startup wspierany przez Elona Muska, który pracuje nad stworzeniem systemu transportu lądowego tak szybkiego, jak transport lotniczy. Rewolucja obejmuje zresztą nie tylko wprowadzenie zupełnie nowych metod transportu, ale i aktualizację już istniejących – przed kilkoma tygodniami Tesla pokazała światu swoją pierwszą, w pełni elektryczną ciężarówkę.

2. Czy AI zyska świadomość?

Czy AI zyska świadomość i co się stanie, jeżeli to się wydarzy? Eksperci twierdzą, że zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji jest potencjalnie większe niż zagrożenie ataku nuklearnego ze strony Korei Północnej. Jednocześnie, debata na temat AI jest podyktowana przez strach, co, jak twierdzi Monica Parker, CEO Hatch Analytics, jest zgubne. W zamian proponuje ciekawość, która jest owocna.

3. Czy automatyzacja wpłynie na popularyzację bezwarunkowego dochodu podstawowego?

Estymacje mówią, że do 2027 roku automatyzacja i rozwój technologii przejmą ok. 17 proc. etatów w Stanach Zjednoczonych. Na rewolucję nie trzeba czekać – ona dzieje się już dzisiaj. Jak zachowamy się wobec sytuacji, w której wiele sektorów pracy zostanie prawie całkowicie zautomatyzowana? Jednym z pomysłów, który aktualnie jest już testowany w Finlandii lub przez akcelerator Y Combinator w San Francisco, jest bezwarunkowy dochód podstawowy, który zakłada wypłacanie wszystkim obywatelom określonej kwoty pieniędzy bez żadnych warunków lub oczekiwań. Sceptyków jest równie wielu jak fanów. Jak takie rozwiązanie wpłynie na społeczeństwo – wykształci klasę leniwych, czy przeciwnie – aktywnych pasjonatów?

4. VR czy AR?

Rzeczywistość rozszerzona, czy rzeczywistość wirtualna? Technologiczni giganci zdają się wierzyć w zupełnie różne scenariusze. Apple wypuściło swoją platformę dla kreatorów AR, zaś Facebook tworzy technologie pod kątem VR, w tym własne google pod brandem Oculusa. Jedno jest pewne – przyszłość (ta daleka) nie należy do smartfonów, tylko do rzeczywistości uzupełnionej (lub zastąpionej) elementami wirtualnymi.

5. Jak zatrzymać globalne ocieplenie?

Branża produkcji mięsa wytwarza globalnie 51 proc. gazów cieplarnianych. Pochodzą one z samych pastwisk, jak i z produkcji pokarmu dla zwierząt. Wytworzenie jednego litra mleka wymaga zaś ponad 2500 litrów wody. Jeśli tego szybko nie zmienimy (tego, czyli przede wszystkich naszych nawyków żywieniowych) następne pokolenia będą żyć się w rzeczywistości wyjętej rodem z MadMaxa.

Tekst: Jeremi Jak

Już 9 grudnia w Warsaw Spire w Warszawie, odbędzie się wydarzenie pt. Jutronauci, na którym będziemy rozmawiać o przyszłości, kreatywności i przedsiębiorczości. Przyjdź i posłuchaj m.in. Sebastiana Kulczyka, Tomasza Bagińskiego czy Kamila Kuleszy.

Organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji również dla najmłodszych uczestników, m.in. warsztaty dot. rozwiązywania problemów przyszłości.

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja – zapisz się pod tym adresem.

MOTO