Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

12 najlepszych wystaw i instalacji na Milan Design Week 2023, który właśnie trwa

Tydzień designu w Mediolanie, który odbywa się w dniach 17-23 kwietnia, to liczne wydarzenia w centrum miasta i na jego obrzeżach. Instalacje i wystawy marek takich jak Google czy Hermès będą rozmieszczone w designerskich dzielnicach Mediolanu, jak Brera i Isola.
.get_the_title().

W zeszłym roku największe i najważniejsze na świecie targi meblowe Salone del Mobile po raz pierwszy od początku pandemii koronawirusa powróciły do stacjonarnej formy. W tym roku będzie jeszcze więcej marek i wydarzeń. Na targach pojawi się m.in. odbywająca się co dwa lata wystawa oświetleniowa Euroluce, która powraca z nowym układem i tematem The City of Lights.

Beyond the Surface autorstwa Ellen Van Loon i Giulio Margheri

Beyond the Surface autorstwa Ellen Van Loon i Giulio Margheri

Architekci Ellen Van Loon i Giulio Margheri z holenderskiego studia OMA stworzyli Beyond the Surface – podziemną instalację dla marki materiałów SolidNature, która została zaprojektowana jako ‘wciągający krajobraz snów’.

Tegoroczna wystawa dotyczy potęgi natury, daje wrażenie procesów kompresji i krzepnięcia, które doprowadziły do powstania kamienia naturalnego, jaki znamy dzisiaj – mówi Van Loon.

Wystawa mieści się w neoromańskim pałacu Casa Maveri i prezentuje wielobarwne schody z onyksu. Dodatkowo w ogrodzie Van Loon i Margheri zorganizowali wystawę prac projektantów, w tym Sabine Marcelis i artystki Bity Fayyazi.

Shaped by Water autorstwa Lachlana Turczana i Google

Shaped by Water autorstwa Lachlana Turczana i Google

Gigant technologiczny Google połączył siły z artystą zajmującym się wodą, światłem i dźwiękiem Lachlanem Turczanem, aby stworzyć Shaped by Water. To instalacja, której celem jest ‘zaoferowanie wciągającego, zmysłowego doświadczenia odkrywania naszego związku z wodą i postrzeganie jej jako źródła inspiracji dla projektowania’.

Wiceprezes Google ds. projektowania sprzętu, Ivy Ross, wraz z Turczanem stworzyła wystawę, która pokazuje również, w jaki sposób woda wpłynęła na portfolio sprzętu Google.

Norwegian Presence

Norwegian Presence

Wystawa Norwegian Presence, której celem jest zaprezentowanie tego, co najlepsze w norweskim designie, od 2015 roku odbywa się corocznie podczas Milan Design Week. W tym roku na wystawie pokazane są prace wielu projektantów, w tym Tobiasa Berga i Ann Kristin Einarsen.

Głównym partnerem wystawy jest firma energetyczna i aluminiowa Hydro. Projektant Lars Beller Fjetland współpracował z marką, aby stworzyć aluminiową ławkę wzorowaną na kształtach makaronu.

Salone Satellite

Salone Satellite

Salone Satellite to wydarzenie projektowe Salone del Mobile skierowane do projektantów poniżej 35 roku życia. Studenci i początkujący projektanci prezentują swoje prace, które odpowiadają na pytanie ‘Co oznacza innowacja w przyszłości?’. W ramach wydarzenia odbędą się również prelekcje i dyskusje, a także wystawa lamp 'Sate… Light. 1998-2022 Salone Satellite Young Designers’ autorstwa tych projektantów, którzy brali udział w poprzednich edycjach wydarzenia.

Walk the Talk – Moving Energy autorstwa Carlo Ratti i Italo Rota

Walk the Talk – Moving Energy autorstwa Carlo Ratti i Italo Rota

Włoskie studio Carlo Ratti Associati i architekt Italo Rota stworzyli ścieżkę przez ogród botaniczny Brera w centrum Mediolanu. Wykonana jest z płytek, które wydają dźwięki i emitują światło. Instalacja Walk the Talk została stworzona również we współpracy z projektantami gier Blob Factory Gaming Studio dla firmy energetycznej Eni i ma na celu przekształcenie parku w 'żywą grę’.

Vieni a Vedere autorstwa Gaetano Pesce

Vieni a Vedere autorstwa Gaetano Pesce

Włoski projektant Pesce we współpracy z marką modową Bottega Veneta stworzył instalację dla jej sklepu w Mediolanie. Wykonana z żywicy i tkaniny, zaprojektowana na wzór wąskiej groty będzie oprawą kolekcji torebek także stworzonych przez Pesce. Pierwsze projekty nawiązują do gór i wschodzącego lub zachodzącego słońca ponad nimi.

Wcześniej Gaetano Pesce stworzył krzesła z żywicy na pokaz Bottega Veneta Wiosna/Lato 2023.

The Sea Deck autorstwa Michele de Lucchi i AMDL Circle

The Sea Deck autorstwa Michele de Lucchi i AMDL Circle

Ta pływająca promenada powita gości na Milan Design Week. Została zaprojektowany przez architekta Michele de Lucchi i jego studio AMDL Circle dla Azimut Yachts. The Sea Deck ma na celu ‘przywrócenie doświadczenia przemieszczania się po starożytnych drogach wodnych’.

Odwiedzający będą mogli chodzić boso po promenadzie, która jest wykonana z przetworzonych i zmielonych korków od butelek. Została stworzona również po to, by upamiętnić serię hybrydowych jachtów motorowych Seadeck firmy Azimut Yachts.

Rethinking the Elements of Architecture

Rethinking the Elements of Architecture

Studenci z Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Uniwersytetu Sztuk Stosowanych w Wiedniu prezentują 20 projektów, które koncentrują się na tym, jak architektura może pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi.

Wśród projektów prowadzonych przez niemieckiego projektanta i profesora wydziału wzornictwa przemysłowego Stefana Dieza znajdują się organiczne ogniwa słoneczne, które można wykorzystać do wytwarzania energii oraz projekty, które sugerują, w jaki sposób można zazieleniać istniejące budynki. Projekty są pokazywane w ramach Salone Satellite.

Take It Or Leave It autorstwa Paoli Navone i The Slowdown

Take It Or Leave It autorstwa Paoli Navone i The Slowdown

Włoski architekt i projektant Navone we współpracy z nowojorską firmą z branży medialnej The Slowdown stworzył Take It Or Leave It, wystawę setek obiektów zebranych przez Navone.

Tytuł nawiązuje do faktu, że dzięki bezpłatnej loterii rezerwacyjnej zwiedzający będą mogli zabrać ze sobą przedmiot z kolekcji do domu. Navone stwierdził, że chce zrobić taką wystawę, dzięki której będzie mógł ‘kontynuować tę szaloną działalność polegającą na zdobywaniu rzeczy’.

Thinking Design, Making Design autorstwa A-POC i Nature Architects

Thinking Design, Making Design autorstwa A-POC i Nature Architects

Marka modowa Isseya Miyake’ego A-POC połączyła siły z firmą projektową Nature Architects, aby zaprezentować projekt Thinking Design, Making Design: Type-V Nature Architects. Efektem ich współpracy są prototypy produktów wykonanych z jednego kawałka materiału oraz odpowiedniego oświetlenia. Dodatkowo wykorzystany materiał – np. taki, z którego marka do tej pory szyła kurtki – z płaskiego pod wpływem światła zmienia się w trójwymiarowy.

Alcova

Alcova

Platforma projektowa Alcova powraca na targi, jednak w tym roku zaprezentuje się w nowym miejscu, Ex Macello di Porta Vittoria – dawnej rzeźni oraz targu drobiu i królików. Marka pokaże ponad 70 projektów uznanych i nowych, obiecujących projektantów, wśród nich wielkoskalową instalację autorstwa fińskiej platformy Habitarematerials oraz wiele projektów, które koncentrują się na zrównoważonych materiałach, a także współczesnym rzemiośle.

W przestrzeni znajduje się także strefa gastronomiczna oraz dwa bary zaprojektowane przez włoskie studio Space Caviar.

The Harmony of Form and Function by Shigeru Ban

The Harmony of Form and Function by Shigeru Ban

Japoński producent oświetlenia Yamagiwa powraca do Mediolanu. Marka pojawiła się na targach po raz pierwszy od 12 lat, by zaprezentować wystawę serii opraw oświetleniowych Taliesin. Ich autorem jest kultowy architekt Frank Lloyd Wright, który zaprojektował je po raz pierwszy w 1933 roku.

Oświetlenie jest częścią instalacji zatytułowanej The Harmony of Form and Function. Została ona umieszczona we wnętrzu specjalnie zaprojektowanym na to wydarzenie przez japońskiego architekta Bana. Autor chciał w ten sposób zaprezentować najlepsze przykłady japońskiego rzemiosła.

Tekst: MZ

DESIGN