Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

15 miejscówek w Trójmieście, w których zjesz, napijesz się i zobaczysz dobry design

Design w Mieście to prezentacja najlepszego polskiego designu we wnętrzach trójmiejskich kawiarni i restauracji, która odbywa się w ramach Gdynia Design Days 2017.
.get_the_title().

Eksponaty stanowią formę zaproszenia do udziału w festiwalu, skierowanego zarówno do lokalnej społeczności, jak i turystów. Celem akcji jest także promocja polskiego wzornictwa wśród szerokiej publiczności. Wśród prezentowanych prac znajdą się elementy wyposażenia wnętrz – lampy, plakaty, ceramika, meble i tkaniny.

1. HAOS, ul. Starowiejska 14, Gdynia

Haos to nowy lokal na kulinarnej mapie Gdyni, w którym serwuje się mieszankę smaków azjatyckich ulic.

Na czas trwania Gdynia Design Days niebanalny wystrój HAOSu wzbogacą wazony z serii OKO zaprojektowane przez Malwinę Konopacką.

To limitowana seria ceramicznych, ręcznie malowanych obiektów, które dotychczas ukazały się w pięciu kolekcjach: Kobalt, Jungle, CutOut, La Cité oraz w złote lub platynowe kropki.

Haos
Wazony z serii OKO, proj.: Malwina Konopacka

2. Serio, ul. 3 maja 21, Gdynia

Serio to lokal znany i ceniony w Trójmieście nie tylko za włoską kuchnię, ale i za rewelacyjne wnętrze (to zasługa architekta Macieja Ryniewicza). Znajdziecie tam stołek ½ pracowni WITAMINA D, który idealnie wpasowuje się w klimat lokalu.

Unikatowy charakter drewna kontrastuje z technicznym, laserowo wycinanym elementem metalowym stołka.

Może pełnić funkcję siedziska, ale również służyć jako stolik podręczny.

Serio
Stołek 1/2, proj.: Witamina D

3. Pasta Miasta, ul. Świętojańska 46, Gdynia

Jeśli macie ochotę na ręcznie robiony makaron, delektowanie się świeżo paloną kawą, a do tego prosecco prosto z kija, to wybór jest prosty – Pasta Miasta w sercu Gdyni. Kolejny powód, dla którego warto tu zajrzeć?

Agnieszka Janukanis i Ewelina Madalińska zostawiły tu lampę Dobrusha, która pełni też funkcję patery do ekspozycji darów natury.

Projektantki chciały stworzyć obiekt inspirowany słowiańskimi obrzędami dziękczynnymi Święta Plonów, zwanego dzisiaj dożynkami.

Pasta Miasta
Lampa Dobrusha, proj.: Agnieszka Janukanis i Ewelina Madalińska

4. Przystanek Orłowo, al. Zwycięstwa 237/3 Gdynia

Przystanek Orłowo zrodził się z pasji do gotowania zgodnie z ideą 'jesteś tym, co jesz’ oraz miłości do podróżowania.

Ich przytulne wnętrze zdobi kolekcja TABLE7 od warszawskiego studia projektowego UAU Project.

To siedem prostych produktów na stół w całości wyprodukowanych przy użyciu drukarek 3D. W skład zestawu wchodzą: cukiernica, dwie miseczki, świecznik, pieprzniczka i solniczka, patera, dziadek do orzechów i podstawka na wykałaczki.

Przystanek Orłowo
Kolekcja TABLE7, proj.: UAU Project

5. Centrum Handlowe Batory, ul. 10 Lutego 11, Gdynia

Gdzie się umawiamy? Pod Batorym! – powie każdy Gdynianin. W tym centrum spotkań, można znaleźć dwa projekty w ramach Gdynia Design Days.

Pierwszy z nich to przeciwdeszczowa, asymetryczna peleryna Potwoor zaprojektowana przez Małgorzatę Salamon.

Peleryna Potwoor, proj.: Małgorzata Salamon

6. Główna Osobowa, ul. Antoniego Abrahama 39, Gdynia

Główna Osobowa to lokal w sercu Gdyni, będący owocem romansu kuchni z barem. Pomysł na miejsce zrodził się wśród grupy przyjaciół, którzy postanowili połączyć siły w tworzeniu nowatorskich smaków i kulinarnych doznań. Prostym składnikom nadają nowego wyrazu, a dzięki foodpairingowi kuchnia i bar są jeszcze bliżej siebie.

Stołek FOL projektu Marty Kincel, który znajdziecie teraz w Głównej Osobowej, pasuje jak ulał do surowego wnętrza lokalu dopełnionego roślinnością.

Główna Osobowa
Stołek FOL, proj.: Marta Kincel

7. TŁOK Kawiarnia, ul. Józefa Wybickiego 3, Gdynia

Kawiarnia z klimatem. Wypieki i przekąski własnej roboty, a także dobry wybór win i piw. To również miejsce wydarzeń filmowych i wystaw.

W TŁOKU znajduje się teraz kolekcja surowej ceramiki BIRDS. Jest efektem współpracy studia TABANDA specjalizującego się w drewnie i August Design Studio specjalizującego się w ceramice.

Ideą kolekcji było połączenie dwóch materiałów, dwóch różnych podejść i doświadczeń projektowych w celu stworzenia spójnych i użytecznych przedmiotów.

TŁOK
Kolekcja BIRDS; proj.: TABANDA i August Design Studio

8. Cały Gaweł Cantine bar, ul. Dworcowa 7, Sopot Centrum

Cały Gaweł stawia na produkty z Kaszub, wiejskie masło, regionalne jaja z wolnego wybiegu, zawsze świeże ryby oraz drób zagrodowy oraz regionalne alkohole. Kochają też Prosecco i pyszne czeskie piwo z nalewaka. W ramach Gdynia Design Days 2017 Gaweł dostał stolik Pupa od studia Divadlo.

Stolik Pupa został wykonany z pali pochodzących… z rozbiórki sopockiego molo.

Drewno sosnowe zanurzone przez około 80 lat w morskiej wodzie, wydobyte wiosną 2010, wysuszone i zakonserwowane. Nóżki wykonano ze stali niklowanej.

Cały Gaweł
Stolik Pupa; proj.: Divadlo

9. Dwie Zmiany, ul. Bohaterów Monte Cassino 31, Sopot

Dwie Zmiany to spółdzielnia socjalna prowadzona przez artystów, tancerzy, muzyków i animatorów kultury. Serwują dania proste i zdrowe, a inspiracje czerpią z kuchni lokalnej. Dwie Zmiany to również miejsce spotkań wielu artystów oraz ludzi kochających i ceniących szeroko pojętą kulturę i sztukę. Miejsce licznych koncertów, warsztatów, a także wymiany poglądów.

W Dwóch Zmianach podziwiać można pełne kolorów plakaty autorstwa Anny Rudak.

Dwie Zmiany
Proj.: Anna Rudak

10. Zatoka Sztuki, al. Franiszka Mamuszki 14, Sopot

Zatoka Sztuki jest instytucją typu art&business przystosowaną zarówno do przedsięwzięć artystycznych, jak i biznesowych. Na trzech kondygnacjach mieści się system pracowni artystycznych, pokoi rezydencyjnych, sala teatralno-koncertowa i restauracja.

Obecnie w Zatoce znajduje się także fotel LILI polskiej marki Lili Living. Zaprojektowano go z myślą o matkach, ich dzieciach i o spędzaniu w nim długich godzin.

To idealny mebel do relaksu, czytania oraz karmienia dziecka.

Zatoka Sztuki
LILI, proj.: Lili Living

11. Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19, Gdańsk

Sztuka Wyboru jest częścią projektu Garnizon Kultury. W przeszklonej sali na parterze znajduje się księgarnia i kawiarnia.

W ramach Gdynia Design Days 2017 w Sztuce Wyboru można zobaczyć lampę P1 od Portman Custom Lights.

Jej unikatowy design i praktyczne funkcje sprawdzają się na scenie – oświetlała już Stinga, Eda Sheerana, a na tegorocznym Open’er Festival Royal Blood.

Sztuka Wyboru
Tampa P1, prod.: Portman Custom Lights

12. Rzecz Jasna, ul. Łąkowa 35-38, Gdańsk

Rzecz Jasna to kawiarnia w surowych wnętrzach Królewskiej Fabryki Karabinów, czyli w samym sercu odradzającego się Dolnego Miasta.

Wnętrze lokalu na czas trwania Gdynia Design Days 2017 ożywiają materiały studia Longstory – to duet projektowy Agnieszki Pasierskiej i Magdy Paszewskiej zajmujący się tworzeniem wzorów do wszechstronnego zastosowania.

Rzecz Jasna
proj.: Longstory

13. Pobite Gary, ul. Słowackiego 21, Gdańsk

Pobite Gary niedawno się rozrosły i opanowały Wrzeszcz. Połączenie kultowych oliwskich dań z potrawami z pieca opalanego węglem kokosowym, podane w parkowym klimacie rekreacyjnej części nowego Garnizonu, to raj dla podniebienia i oczu.

W Pobitych Garach znajdziecie teraz jeden z minimalistycznych, drewnianych stolików z serii AMELIA od manufaktury TAMO.

Pobite Gary
Stoliki AMELIA, proj.: TAMO

14. Drukarnia, ul. Mariacka 36, Gdańsk

Dobra kawa i design. Drukarnia łączy jedno z drugim, tworząc ciekawy, gdański koncept, który czerpie inspiracje od kultowych, berlińskich palarni.

Napijecie się tu nie tylko wybornej, pobudzającej kawy, ale i posłuchacie muzyki na żywo czy przyjrzycie się z bliska oryginalnym projektom. Obecnie można tam wypróbować bujany fotel Mozi.

Drukarnia
Fotel Mozi, proj.: Mozi

15. Avocado Przymorze, ul. Obrońców Wybrzeża 2, Gdańsk

Avocado to prawdziwie wegańskie bistro. W kuchni używają tu tylko naturalnych roślinnych składników. W wypiekach i deserach znajdują się natomiast ekologiczne tłuszcze roślinne i cukier trzcinowy oraz naturalne roślinne słodziki, np. agawa, ksylitol czy suszone owoce. W lokalu na Przymorzu, podczas pałszowania zdrowych dań, można zobaczyć plakat autorstwa Patrycji Podkościelny (jej prace mogliście wcześniej oglądać m.in. na łamach Newsweeka, Przekroju czy 2+3D). Razem z Patrykiem Hardziejem prowadzi studio ¬negation.

Avocado Przymorze
Patrycja Podkościelny

DESIGN