Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 najciekawszych inwestycji architektonicznych w Poznaniu, które zmienią oblicze miasta

Oto jak zmienia się się stolica Wielkopolski.
.get_the_title().

Poznańskie ulice zapełniają się wciąż nowymi, ciekawymi budynkami. Stare dzielnice zyskują nowy wygląd, a nowe starają się dopasować do charakteru miasta. Oto 5 poznańskich inwestycji, które warto poznać już dziś.

1. Las Vildas znika, by zrobić miejsce nowoczesnej kamienicy

Las Vildas to doskonale znane wszystkim poznaniakom pawilony handlowe przy Rynku Wildeckim. Handlu nie było tu już jednak od jakiegoś czasu, odkąd w okolicy powstały supermarkety. Niedługo rozpocznie się tu budowa 6-piętrowego budynku z mieszkaniami, sklepami i lokalami usługowymi. Ma to być prosta, uniwersalna bryła, która dobrze wpisze się w okolice pełną starych kamienic. Za projekt odpowiada pracownia CDF Architekci Karola Fiedora, a za realizację Duda Development.

2. Apartamenty na Rynku Wildeckim

Wilda to ostatnio jedno z ulubionych miejsc developerów. Na płycie Rynku Wildeckiego ma stanąć oryginalny budynek z charakterystycznymi zadaszonymi, wyłożonymi drewnem loggami i dużymi oknami. Znajdzie się w nim 60 mieszkań. Na samej górze planowane są lokale z prywatnym patio, a podwórze ma być pełne zieleni. Jedyny budynek mieszkalny znajdujący się na samej płycie Rynku Wildeckiego ma być próbą nowego zdefiniowania pojęcia kamienicy. Budynek został zaprojektowany przez laureatów wielu nagród, m.in. Bryły Roku – pracownię Ultra Architects. Wygląd kamienicy jest inspirowany m.in. handlowymi tradycjami Wildy – loggie przypominają targowe skrzynki na owoce i warzywa.

3. Nowe oblicze starego browaru

W tym roku ma także ruszyć remont Browaru Mycielskich. Pięknie położony nad stawem na Kobylepolu kompleks ma odzyskać dawny blask i ożywić tę część Poznania.

Budynek przez ponad 100 służący za browar, dziś przypomina ruinę.

Kilka lat temu developer Nickel w sąsiedztwie wybudował ekskluzywne osiedle – Warzelnię, a teraz bierze się za renowację starego browaru. Firma ściśle współpracuje z miejskim konserwatorem zabytków, by jak najlepiej zachować i wykorzystać m.in. żeliwne sklepienia czy miedziane zbiorniki, w których kiedyś warzono piwo. Poza mieszkaniami, mają się tu znaleźć także lokale biurowe. A obok starego budynku, ma powstać zupełnie nowy, przeznaczony tylko na mieszkania. Za projekt odpowiadają dwie pracownie architektoniczne: Tekktura i Demiurg.

4. Ulica Kościelna według młodych artystów

Historia tej popularnej ulicy sięga średniowiecza, o czym świadczy choćby jej wyjątkowy, owalnicowy układ. Władze miasta zorganizowały dla studentów Uniwersytetu Artystycznego konkurs na jej nową koncepcję. Kościelna to dziś jedna z bardziej popularnych ulic w Poznaniu. Znajduje się na Jeżycach, ale bardzo blisko Centrum i pięknego Parku Sołackiego. Pełna jest knajpek, lodziarni, zieleni i wciąż pojawiają się tu nowe, ciekawe miejsca. Zwycięska koncepcja to pomysł Kamila Ziółkowskiego oraz Seweryna Trzyny, dla których ważne było, by nie wprowadzać radykalnych zmian, ale jednocześnie uspokoić ruchliwą ulicę i wyróżnić ją, by od razu zapadała w pamięć.

5. Ciągle rozrasta się Nowy Rynek na starym dworcu autobusowym

Od ubiegłego roku trwa budowa nowego kompleksu na terenie starego Dworca PKS. Głównym wykonawcą jest firma Skanska. W tej chwili powstaje tam drugi biurowiec. Początkowo miała się tam znaleźć także nowa siedziba Teatru Muzycznego, ale miasto – ze względu na wysoki koszt – zrezygnowało z tego pomysłu. Wciąż jednak w planie jest targowisko, na którym będzie można nabyć lokalne produkty. Nowy Rynek to miejsce, które według założeń za dnia my być atrakcyjnym miejscem spotkań biznesowych, a po godzinach tętniącym życiem miejscem relaksu i wydarzeń o charakterze kulturalnym i społecznym. Po wybudowaniu części biurowej, ma powstać część mieszkalna.

DESIGN