5 projektów, które ułatwią przechowywanie rzeczy w małym mieszkaniu
Przechowywanie rzeczy w małym mieszkaniu to dla wielu osób problematyczna kwestia. Przez rosnące ceny nieruchomości coraz więcej ludzi żyje bowiem w małych przestrzeniach. Kultura konsumpcji sprawia natomiast, że kupujemy więcej rzeczy niż kiedyś – często wręcz zalewają one nasze wnętrza. Na szczęście projektanci oraz producenci mebli widzą ten problem i proponują rozwiązania, które pomagają go rozwiązać. Oto najlepsze przykłady z krajowego podwórka:
1. Dashes, proj.: Marta Morawska-Omalecka
Minimalistyczne w konstrukcji meble wyróżniają się lekką formą oraz funkcjonalnymi rozwiązaniami ułatwiającymi przechowywanie rzeczy w małym mieszkaniu. Projekt koziołka jest odpowiedzią na częsty nawyk odwieszania ubrań pół brudnych, pół czystych na krzesło czy fotel, a stołek wyposażony został w podnóżek wygodny dla dzieci oraz uchwyt do przenoszenia. Wieszak pełni funkcję otwartej szafy, wymuszającej ład w ubraniach (dolne poprzeczki przeznaczone są do przechowywania obuwia). Stolik natomiast można podsunąć pod sofę czy łóżko tak, aby móc wygodniej odłożyć kubek z kawą czy książkę. W blacie znajduje się otwór, który służy do łatwiejszego przenoszenia oraz pomaga utrzymać porządek w kablach (lampka, projektor, telefon). Projekt został wyróżniony w konkursie make me! 2016 podczas Łódź Design Festival oraz zdobył główną nagrodę w konkursie „Młodzi na Start” podczas Gdynia Design Days 2016
Poza sezonem jednoślady nie mogą już stać, gdzie popadnie. Chcąc utrzymać je w dobrym stanie, musimy zapewnić im bezpieczne i suche miejsce. Piwnica niekoniecznie należy do odpowiednich schowków, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej sprytnych rozwiązań, które ułatwiają przechowywanie roweru w małym mieszkaniu. Jednym z nich jest Trzymak. To praktyczny mebel, który prócz głównej funkcji użytkowej jaką jest wieszanie rowerów, posiada półki i haczyki, które można wykorzystać do przechowywania akcesoriów rowerowych lub innych domowych rzeczy.
3. Parawany PEEKABOO!, proj.: Zofia Żadan
Punktem wyjścia była chęć stworzenia mebla ułatwiającego przechowywanie rzeczy w małym mieszkaniu. Mebel ten miał porządkować i organizować przestrzeń, wykorzystując nawyki użytkowników – jak zawieszanie rzeczy na klamkach czy oparciach krzeseł – wnosząc do wnętrza jednocześnie trochę koloru i zabawy. Forma parawanów jest prosta, dzięki czemu po zawieszeniu na nich ubrań i torebek mebel nie przytłacza wnętrza. Urozmaicona jest jedynie kolorem tkaniny i barwnymi haczykami o nieco organicznej formie. Druga, gładka strona parawanu może być wykorzystywana jako ekran do projektora (w największym z parawanów) lub po prostu skrywać część z garderobą. Różne gabaryty poszczególnych elementów systemu pozwalają na używanie ich na wiele sposobów, np. zasłanianie kaloryfera czy wydzielanie przestrzeni pracy.
Projekt powstał z myślą o małych przestrzeniach mieszkalnych, w których pomieszczenie pełni często więcej niż jedną funkcję. Biurko posiada prosty system przechowywania najczęściej używanych w obrębie pracy przedmiotów, które po rozłożeniu chowają się pod blatem, a sam mebel staje się stołem nawet dla 6 osób. Projekt został wyróżniony w konkursie make me! 2015 podczas Łódź Design Festival.
5. Regały MITODA z kolekcji mebli minimalistycznych Black Red White
Duże marki, jak Black Red White, także szukają sposobów ułatwiających przechowywanie rzeczy w małym mieszkaniu. Mitoda to seria praktycznych regałów, które pozwalają użytkownikowi spróbować swoich sił w roli projektanta. Regały są dostępne w postaci modułów o różnych szerokościach, można więc je ze sobą dowolnie zestawiać, by jak najlepiej zaaranżować małą przestrzeń i nie tylko.
Funkcjonalności serii Mitoda dodają lakierowane fronty o różnych wymiarach oraz pomysłowe wkładki, czyli inserty (proste lub w formie litery X) dostępne aż w siedmiu kolorach do wyboru.
Wkładki są ruchome, można je więc dowolnie przestawiać, odmieniając tym samym wygląd i przeznaczenie poszczególnych półek. Każdy moduł może być otwarty bądź zamknięty, a rozmieszczenie drzwiczek zależy wyłącznie od potrzeb użytkownika, czyli od tego, co chce trzymać wewnątrz.
Przed rozpoczęciem pracy nad kolekcją mebli minimalistycznych, Black Red White zorganizowało szeroko zakrojone badania preferencji polskich konsumentów. Firma przeprowadziła zarówno badania ilościowe, jak i jakościowe obejmujące ponad 100 wizyt w polskich domach oraz – co istotne – w salonach meblowych, dzięki czemu sprawdzono, czego szukają klienci, co oglądają i o czym rozmawiają ze sprzedawcami. Zebrany w ten sposób materiał pozwolił BRW precyzyjnie określić potrzeby konsumentów i zaprojektować konkretne rozwiązania, które je zaspokajają. Aż 47 proc. osób biorących udział w badaniach marki stwierdziło bowiem, że najlepiej czułoby się w mieszkaniu urządzonym w czystym stylu minimalistycznym.
Meble z czterech kolekcji minimalistycznych – Moko, Modai, Mitoda i Muro – zdecydowanie wyróżniają się w ofercie Black Red White i mogą przyciągnąć do salonów firmy zupełnie nowych klientów. Nie chodzi jednak o fanów zimnego, technologicznego designu, który bardziej kojarzy się z laboratorium niż z domem. Stylistyka nowej kolekcji wpisuje się w nurt minimalizmu, ale w ciepłym, subtelnym i „udomowionym” wydaniu.
Proste formy mebli o wyważonych proporcjach oraz spokojnej, stonowanej kolorystyce nadają wnętrzom lekkości i ułatwiają realizowanie własnych pomysłów aranżacyjnych poprzez dobieranie różnych dodatków.
Projektanci zadbali też o detale, np. kolor we wnętrzach zamykanych szafek czy widoczne elementy drewna, które tworzą naturalną atmosferę. Stylistyka to jednak nie wszystko, bo kolekcja jest pełna pomysłowych i praktycznych rozwiązań funkcjonalnych.