Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Conversation pit, kolejny wielki powrót w architekturze wnętrz

Conversation pit to miejsce przeznaczone do rozmów i odpoczywania. To zatopiony salon, który oddzielony jest od reszty wnętrza. Najsłynniejszy został zaprojektowany w 1958 roku przez ikony projektowania: Eero Saarinena i Alexandra Girarda.
.get_the_title().

Conversation pit to specjalnie wydzielona przestrzeń – obniżenie podłogi w salonie, w którym znajdują się kanapy. Popularne w USA w latach 50. i 60. wracają na fali mody na meble vintage i nostalgii za przytulnością oraz nowoczesnością, jaką proponowali modernistyczni projektanci. Miejsce do rozmów w dzisiejszych czasach może nie jest wcale złym pomysłem.

Conversation pit w dobie pandemii oraz zmieniających się rytmów pracy i wypoczynku mogą być ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli na to, by duże grupy mogły wspólnie wygodnie wypoczywać otoczone przytulnymi dywanami i poduszkami.

Warunek konieczny: duża przestrzeń!

Inspiracji można szukać w różnych kulturach: od starożytnych Chin po średniowieczną Hiszpanię. Najsłynniejszym przykładem conversation pit jest miejsce do rozmów w Miller House w Columbus w stanie Indiana, które został zaprojektowane przez Eero Saarinena z tkaninami autorstwa Alexandra Girarda. Dom powstał w 1958 roku.


Conversation pit (niedawno odrestaurowany) w Centrum Lotów TWA w 1962 roku na lotnisku Kennedy’ego w Nowym Jorku to kolejny znany projekt Eero Saarinena.

proj. Antti Lovag, Maison Bernard

Dom rodzinny w Cupertino w Kalifornii, zaprojektowany przez architekta Craiga Steely’ego, oferuje miejsce do rozmów o powierzchni ponad 23 metrów kwadratowych.

Projekt architekta Petera Knighta, zatopiony salon w tym odnowionym wiktoriańskim domu szeregowym, został zaprojektowany z myślą o 'spowolnieniu i docenieniu środowiska’.

A co, jeśli nie dysponujemy gigantycznym salonem? Wówczas możemy stworzyć wrażenie przytulności i stworzyć conversation pit w swoim domu, sięgając po miękkie, niskie sofy poduszkowe nawiązujące do projektów z lat 70. Na zdjęciu poniżej kultowa sofa Togo projektu Michele Ducaroy.

@erin_e_meehan

Conversation pit w wersji współczesnej i cyfrowej, z olbrzymim ekranem pełniącym funkcję tła, ma także zachęcać do rozmów. Studio I In zaprojektowało powierzchnię biurowej dla Mitsui Fudosan Co., dużego dewelopera nieruchomości w Japonii. Wnętrze będzie wykorzystywane przez członków firmy do różnych samodzielnych projektów. – Chodziło o stworzenie biura, w którym ludzie mogą naprawdę się zrelaksować, stąd nawiązanie do conversation pit – mówi rzecznik I In.

Na koniec wirtualna wersja conversation pit… sprzedana jako NFT. Projekt Anthony;ego Authié i Charlotte Taylor Villa Ortizet w serii Architoys capsule.

DESIGN