Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Gdynia dopłaca do renowacji modernistycznych drzwi

Gdynia po raz kolejny pokazuje, że troszczy się o swoje dziedzictwo architektoniczne, tym razem dopłacając do renowacji historycznych drzwi wejściowych.
.get_the_title().

Gdynia dba o swoje modernistyczne dziedzictwo. Jesienią donosiliśmy o tym, że miasto dokłada starań, by jego modernistyczne śródmieście trafiło na listę UNESCO. „Gdynia to flagowy przykład dziedzictwa międzywojennej architektury modernistycznej, który zasługuje na wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do tej pory na listę UNESCO nie trafił żaden obiekt z terenów Polski z okresu po odzyskaniu niepodległości. Dlatego w staraniach o uzyskanie wpisu istotna jest przemyślana strategia, która pozwoli docenić polską architekturę z okresu XX w. na świecie” – tłumaczyła wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin.

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni uruchomiło nowy program dotacji, by jeszcze bardziej zatroszczyć się o architektoniczne dziedzictwo miasta.

Właściciele budynków, które mają historyczne drzwi wejściowe, mogą ubiegać się o dotację na ich renowację.

Dotyczy to nie tylko drzwi z epoki modernizmu, ale i tych wykonanych wcześniej. Drzwi wejściowe projektowane specjalnie z myślą o konkretnym budynku, różniące się między sobą kolorami, wymiarami i zastosowanymi rozwiązaniami architektonicznymi, były niegdyś popularne. Dziś w Gdyni nie zachowało się ich jednak zbyt wiele – wiele z tych, które jeszcze stoją, wymaga gruntownej renowacji.

Program Miejskiego Konserwatora Zabytków powstał właśnie po to, by zachęcić właścicieli budynków do niepozbywania się historycznych drzwi.

Dzięki niemu umożliwi się im renowację i modernizację drzwi – Konserwator bierze też pod uwagę scenariusz, w którym będzie możliwe wykonanie ich repliki. Środki na realizację tego programu pochodzą z budżetu miasta. Pierwsze renowacje już zostały wykonane. Więcej szczegółów na temat tego programu znajdziecie tutaj.

Źródło zdjęć: Gdynia.pl
Tekst: NS

DESIGN