Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Gdynia stara się o wpisanie modernistycznego śródmieścia na listę UNESCO

Jest już coraz bliżej!
.get_the_title().

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się obecnie 1121 obiektów z aż 165 państw świata. Wśród nich są zarówno obiekty dziedzictwa kulturowego (łącznie 869), przyrodnicze (213), jak i 39 łączących obie te role. Co pewien czas donosimy wam o poszerzeniu listy o kolejne obiekty – dwa lata temu dołączyła do niej ta piętnastka, a w tym roku m.in. projekty Franka Lloyda Wrighta.

Na liście znajduje się także 15 obiektów z Polski – wśród nich Stare Miasto w Krakowie, Białowieski Park Narodowy, Zamek Krzyżacki w Malborku, drewniane cerkwie na Karpatach czy Auschwitz-Birkenau (pełna lista tutaj).

Być może już wkrótce dołączy do nich także historyczny zespół Śródmieścia Gdyni. „Gdynia to flagowy przykład dziedzictwa międzywojennej architektury modernistycznej, który zasługuje na wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do tej pory na listę UNESCO nie trafił żaden obiekt z terenów Polski z okresu po odzyskaniu niepodległości. Dlatego w staraniach o uzyskanie wpisu istotna jest przemyślana strategia, która pozwoli docenić polską architekturę z okresu XX w. na świecie” – napisała wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin.

Jednak trafienie na listę światowego dziedzictwa UNESCO to proces, który jest rozłożony w czasie. Już 20 lat temu w Gdyni powołano Miejskie Biuro Konserwatora Zabytków, które dba o modernistyczne dziedzictwo miasta. To właśnie dzięki niemu w 2015 roku Śródmieście Gdyni trafiło na listę Pomników Historii.

Teraz modernistyczne centrum trafiło na t.zw. listę tentatywną UNESCO, czyli narodową listę obiektów, które dane państwo chce umieścić na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Oprócz Śródmieścia Gdyni na polskiej liście znajduje się jeszcze Puszcza Karpacka, Przełom Dunajca w Pieninach, Kanał Augustowski i kompleks „Gdańsk – miasto wolności i pamięci”, czyli zespół historycznych budowli na Głównym Mieście, Westerplatte oraz fragment Stoczni Gdańskiej z Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Trzymamy kciuki, aby każde z tych miejsc prędko znalazło się na oficjalnej liście!

Zdjęcia: Bryła.pl / fot. Przemek Kozłowski
Tekst: NS

TU I TERAZ