Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kontrowersyjny wrocławski budynek na liście dóbr kultury współczesnej

Na listę, która powstała przy współpracy z historykami sztuki, trafiło 35 wrocławskich obiektów.
.get_the_title().

Zbudowany w latach 90. wrocławski dom towarowy od zawsze wzbudzał kontrowersje. Jedni uważali go za najciekawszy przykład współczesnej architektury z tamtej dekady, inni zaś domagali się jego wyburzenia. Wiadomo już jednak, że budynek na pewno pozostanie we Wrocławiu. Decyzją radnych Solpol trafił bowiem na listę dóbr kultury współczesnej, która jest częścią przyjętego w zeszłym tygodniu studium zagospodarowania przestrzeni Wrocławia. Wpis ten oznacza ochronę przed ewentualnym wyburzeniem. Warto również dodać, że Solpol wciąż ma szanse zostać zabytkiem – ponowne postępowanie w tej sprawie toczy się od listopada zeszłego roku na wniosek Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. Pierwszy wniosek, złożony jeszcze w 2015 roku, został odrzucony przez ówczesną konserwator zabytków Barbarę Nowak-Obelindę.

fot. Marcin Czechowicz

Na listę, która powstała przy współpracy z historykami sztuki, trafiło 35 obiektów. Poza wspomnianym Solpolem m.in. Dom Naukowca czy Most Rędziński.

Postmodernistyczny budynek Solpolu powstał w latach 1992–1993. Za jego projekt opowiada architekt Wojciech Jarząbek wraz z zespołem – Pawłem Jaszczukiem, Janem Matkowskim i Jackiem Sroczyńskim. Dom towarowy znalazł się na liście 25 najważniejszych budynków wolnej Polski, jaką przygotowało Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Obecnie w budynku mieści się m.in. bank oraz kantor, jednak większość z 3,7 tys. mkw. powierzchni stoi pusta.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Tekst: AC

DESIGN