Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły

Ten wygodny, przestronny dom jest podzielony na dwie części różniące się pod względem wykorzystanych materiałów i funkcji, które połączone są przeszkloną antresolą.
.get_the_title().

Dom dwie stodoły znajduje się w północnej dzielnicy Tychów. Budynek stanął w spokojniej okolicy nieopodal lasu. Dojazd poprzez sięgacz (ślepą ulicę) z drogi głównej łączy się z działką w jej północno-zachodnim narożniku. Zapisy warunków zabudowy narzuciły architektom z pracowni RS+ Robert Skitek geometrię dachu oraz maksymalną wysokość budynku. Prostokątny kształt działki i jej orientacja w stronę południowo-zachodnią sugerowały zaś preferowaną lokalizację.

Zgodnie z oczekiwaniami właścicieli dom miał być otwarty na południowy ogród, przestrzenny oraz wygodny.

Architekci podzielili bryłę budynku na dwie różniące się materiałowo i funkcjonalnie części. W pierwszej, ukierunkowanej na południe znalazła się cała strefa dzienna. Aby ułatwić mieszkańcom manewrowanie samochodem, drugą skierowali bramą garażową w stronę wjazdu na działkę. W niej umiejscowili pozostałe strefy funkcjonalne domu.

Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły

Projektanci przesunęli obie bryły względem siebie, aby powiększyć podjazd, który ze względu na dosyć wąską drogę dojazdową, musi służyć też do zawracania samochodem. To rozwiązanie pozwoliło im także na wytworzenie zacienionej, prywatnej części tarasu dostępnej bezpośrednio z sypialni.

Bryły domu przesłaniają się w taki sposób, że popołudniu do głównej sypialni nie docierają bezpośrednie promienie słoneczne, co daje czas na wychłodzenie się pomieszczenia na noc.

Obie bryły Domu dwie stodoły zostały połączone otwartą, przeszkloną antresolą.

Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły

Aby budynek by był wygodny dla domowników, wszystkie strefy niezbędne do codziennego funkcjonowania zostały zlokalizowane na parterze. Pozostałe strefy, stanowiące funkcje dodatkowe, znalazły się na piętrze.

Wnętrza utrzymano w dwukolorowej, ciepłej stylistyce. Biel i drewno stanowią kontrast dla chłodnych materiałów elewacyjnych.

Wybór niezwykle trwałych materiałów elewacyjnych oraz rezygnacja z rynien sprawiają, że dom wraz z upływem czasu zachowa swój pierwotny wygląd. Projektanci podkreślają, że jakość architektury i jej detali jest wynikiem zastosowania wysokiej klasy materiałów, dobrego wykonawstwa oraz ich stałego nadzoru nad realizacją.

Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły
Najlepsze domy w Polsce: Dom dwie stodoły
ZDJĘCIA: Tomasz Zakrzewski, archifolio.pl

Źródło: rsplus.pl
Opracowanie: AB

DESIGN