Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom Dziurawy

Dom Dziurawy to minimalistyczna, nowoczesna odsłona klasycznej kostki.
.get_the_title().

Architekci z warszawskiej pracowni 81.waw.pl, znanej m.in. z realizacji Domu Polnego i Domu po przekątnej, tym razem stanęli przed zadaniem odczarowania i nadania nowoczesnej formy klasycznej kostce mazowieckiej. Jednym z wymogów postawionych przed projektantami było bazowanie na prostopadłościennej bryle, która kojarzy się z polską zabudową lat 70. Dom Dziurawy od strony ulicy wita śnieżnobiałą fasadą połączoną z płytami imitującymi drewno. – Zamiast zastosowania naturalnego drewna, które wymaga konserwacji, postawiliśmy na płyty HPL imitujące drewno. Są one łatwiejsze w konserwacji, przez co mamy pewność, że dom będzie wyglądać doskonale przez lata bez konieczności ingerencji w jego wygląd – wyjaśnia Rafał Grudziąż.

Od frontu parterowa część domu nie posiada żadnych okien, dopiero na piętrze, w cofniętej części fasady, pojawiają się przeszklenia.

Od strony ulicy dom pozbawiony jest też charakterystycznych „dziur”.

Najlepsze domy w Polsce: Dom Dziurawy Najlepsze domy w Polsce: Dom Dziurawy Najlepsze domy w Polsce: Dom Dziurawy Najlepsze domy w Polsce: Dom Dziurawy

Dwukondygnacyjny Dom Dziurawy na pozór niczym nie różni się od innych budynków. Dopiero od strony głównego wejścia i garażu zaczyna ujawniać swoją charakterystyczną formę.

Białą, tynkowaną elewację ocieplono drewnianymi wnękami –„dziurami”. Umieszczenie w zwartej, piętrowej bryle pustych przestrzeni nadało budynkowi lekkości i współczesnego rysu, a mieszkańcy zyskali jasne, pełne naturalnego światła wnętrza. Jednocześnie, dzięki planowi, na którym jest rozrysowany, budynek nadal nawiązuje do pierwowzoru.

Najlepsze domy w Polsce: Dom Dziurawy Najlepsze domy w Polsce: Dom Dziurawy

Na parterze znajduje się wjazd do garażu, przeszklone główne wejście oraz taras. Na piętrze zaś pojawiają się charakterystyczne „dziury”, czyli kadry. – Jeden z nich jest otwarciem zadaszonego tarasu, druga „dziura” kadruje drzewo, które wyrasta z tarasu na parterze. Od strony ogrodu elewacja jest podobnie otwarta, jak od strony głównego wejścia – opowiada współautorka projektu Anna Paszkowska-Grudziąż.

Kadry podkreślają różne funkcje domu.

Na parterze „dziury” odsłaniają zadaszony taras z sięgającym dwóch kondygnacji drzewem oraz duże przeszklenie salonu. Na piętrze jeden z kadrów podkreśla przeszklenie głównej sypialni oraz łazienki.

Najlepsze domy w Polsce: Dom Dziurawy Najlepsze domy w Polsce: Dom Dziurawy

Dom zaprojektowano z myślą o rodzinie 2+2. Architekci przyłożyli dużą wagę do prywatności mieszkańców, by każdy z nich czuł się we wnętrach komfortowo.

Projektując wnętrza pomyślano o tym, aby Dom Dziurawy był praktyczny dla wszystkich domowników, a jego przestrzeń w pełni wykorzystana.

Główne wejście oraz wjazd do garażu zlokalizowano w bocznej elewacji. W przedsionku znajduje się podręczna szafa dla gości. Z głównego holu z ażurową klatką schodową domownicy mają dostęp do gabinetu, łazienki gościnnej oraz przechodniej garderoby łączącej się z garażem. Przechodnia spiżarnia, która znajduje się w garażu, bezpośrednio łączy się z kuchnią. Część dzienna łączy się z jadalnią oraz kuchnią. Salon i jadalnię rozdziela zabudowa z dwustronnym kominkiem. Ze strefy dziennej domownicy mogą przejść na zadaszony taras. Na piętrze mieszczą się dwie sypialnie dziecięce oraz dobrze skomunikowana z nimi główna sypialnia z oddzielną garderobą.

Najlepsze domy w Polsce: Dom Dziurawy Najlepsze domy w Polsce: Dom Dziurawy Najlepsze domy w Polsce: Dom Dziurawy
Najlepsze domy w Polsce: Dom Dziurawy
ZDJĘCIA: BARTEK ZARANEK

Źródło: 81.waw.pl
Opracowanie: AB

DESIGN