Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom Falujący

Nietypowa, rzeźbiarska elewacja z drewnianymi żyletkami tworzy lekką i zwiewną formę, która wygląda jakby falowała na wietrze.
.get_the_title().

Dom Falujący to realizacja warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl, znanej m.in. z projektów Domu Polnego i Domu po przekątnej. Najważniejszą cechą zaprojektowanego budynku jest indywidualizm, który został wyrażony przez nietypową, rzeźbiarską elewację. Na stworzenie tego wyjątkowego projektu wpłynęły wizja inwestora oraz pomysł architektów.

Charakterystyczne drewniane, falujące żyletki Domu Falującego zacieniają pomieszczenia i zapewniają domownikom więcej prywatności.

Dom Falujący ma kształt prostopadłościanu (wymusiło to ukształtowanie działki) i niską, parterową zabudowę. Drewniane żyletki, które osłaniają okna od słońca, biegną wzdłuż całej północnej oraz południowej elewacji. W ten sposób architekci stworzyli wrażenie lekkości, a zwykła prostopadłościenna bryła uzyskała zwiewną formę, która wygląda jakby falowała na wietrze.

Najlepsze domy w Polsce Dom Falujący Najlepsze domy w Polsce Dom Falujący Najlepsze domy w Polsce Dom Falujący Najlepsze domy w Polsce Dom Falujący

Za żyletkami ukryto okna do części nocnej. Wertykalne elementy od strony od ulicy zapewniają więcej prywatności, gdyż do wnętrza można zajrzeć jedynie stając naprzeciwko okien. Od południa natomiast żyletki zapewniają zacienienie w sypialniach dziecięcych. Drewniane żyletki nie tylko zapewniają mieszkańcom poczucie intymności, ale też nadają bryle rzeźbiarski charakter. Nie są bowiem jednorodne. Zmienne kształty mają swoje uzasadnienie. Dzięki nim udało się uzyskać wrażenie, że elewacja faluje na wietrze – opowiadają Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż z pracowni 81.waw.pl.

Najlepsze domy w Polsce Dom Falujący Najlepsze domy w Polsce Dom Falujący Najlepsze domy w Polsce Dom Falujący Najlepsze domy w Polsce Dom Falujący

Jednorodzinny budynek składa się z trzech części: dziennej, nocnej (prywatnej) oraz garażu z zapleczem technicznym. Centralną strefą domu jest strefa dzienna składająca się z salonu z otwartą kuchnią oraz jadalni, które tworzą wspólną przestrzeń. Od zewnątrz, zarówno od północnej, jak i południowej strony, podkreślono tę część dużymi przeszkleniami.

Mieszkańcy mogą swobodnie przenieść się z salonu wprost do dużego ogrodu. Część wypoczynkowa otwiera się na zewnątrz, tworząc spójną całość z otaczającą zielenią.

W strefie nocnej ulokowano główną sypialnię z garderobą, pokój gościnny, który może pełnić rolę gabinetu, dwa pokoje dziecięce, główną łazienkę oraz dodatkową łazienkę dla gości. Ciekawym rozwiązaniem jest duże przeszklenie w głównej sypialni wychodzące na zachodnią część ogrodu.

Najlepsze domy w Polsce Dom Falujący Najlepsze domy w Polsce Dom Falujący Najlepsze domy w Polsce Dom Falujący
Najlepsze domy w Polsce Dom Falujący
Zdjęcia: Bartek Zaranek

Źródło: 81.waw.pl
Opracowanie: AB

DESIGN