Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom Leśny

Dzięki kamiennej elewacji Dom Leśny idealnie wkomponował się w otoczenie. Wrażenie masywności czarnej bryły zminimalizowały wykończone jasnym drewnem wnęki.
.get_the_title().

Dom Leśny to kolejna realizacja warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl, znanej m.in. z projektów Domu Polnego i Domu po przekątnej. Budynek zdobył niedawno międzynarodową nagrodę World Architecture Community. W plebiscycie wzięły udział pracownie z 22 krajów, m.in. z Australii, Chin, Meksyku, Indii i Wietnamu. To naprawdę duże wyróżnienie. Gratulujemy!

Dom Leśny zdobył nagrodę w kategorii projekty zrealizowane w 33. edycji konkursu organizowanego przez World Architecture.

Dom Leśny

Dom mógł stanąć tylko na jednym fragmencie wyznaczonego terenu. Architekci  musieli więc odpowiednio przystosować parter, aby w pełni wykorzystać możliwości zabudowy działki. To zaś wpłynęło na kształt i charakter całego budynku – z wnętrza nie widać czarnej elewacji, tylko jasne, drewniane wykończenia. Dom idealnie wkomponował się w leśny klimat. Kamienna elewacja nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną w okolicy. Wrażenie masywności bryły minimalizują wnęki, które wykończono jasnym drewnem.

Staramy się, jeśli jest taka możliwość, aby architektura była dopasowana do kontekstu przyrody – mówią architekci Anna Paszkowska‑Grudziąż i Rafał Grudziąż.

Inwestorzy, otwarci na nowoczesną architekturę, dużo rozmawiali z architektami na temat zastosowanych materiałów. – Pamiętam, że właścicielka początkowo była sceptycznie nastawiona do czerni łupka na zewnątrz. Bała się czarnego domu. Staraliśmy się ją przekonać, mówiąc, że w środku będzie widoczne drewno. Łupek będzie widoczny tylko w momencie wchodzenia do budynku, natomiast nie będzie go widać z pozycji wnętrza i tarasu. Łupek wraz z drewnem dobrze wpisywały się w otoczenie lasu – to był argument numer jeden za wyborem tych materiałów – opowiada Anna Paszkowska-Grudziąż.

Dom Leśny Dom Leśny Dom Leśny

Parter budynku podzielono na dwie strefy: salon oraz kuchnię z jadalnią. Strefy rozdzielono jednobiegową klatką schodową, w której umieszczono wspornikowe schody. Całość doświetlono dużym dachowym świetlikiem.

Elementem oddzielającym pokój dzienny od kuchni jest zielony bufor z klatką schodową. Kuchnia z jadalnią tworzą jedną przestrzeń z dużym przeszkleniem na dwie strony działki. Taka aranżacja sprawia, że natura z zewnątrz otacza nas także w środku domu.

W części, w której znalazł się pokój dzienny, mieści się także wejście do domu. W wiatrołapie, zamiast typowej garderoby, są szafy wnękowe. Z przestronnego pokoju dziennego i  gabinetu bezpośrednie wyjście prowadzi na duży, zadaszony taras. Okna gabinetu skierowano też na ulicę, dzięki czemu można stąd obserwować wejście do budynku. Nietypowym rozwiązaniem jest oddzielenie garażu od głównego wejścia do domu. Wynika to z możliwości zabudowy na działce, ale dzięki wprowadzeniu dodatkowej garderoby przy garażu rozwiązanie doskonale zdaje egzamin.

Dom Leśny Dom Leśny Dom Leśny

Piętro podzielono na dwie strefy – pokój dziecka z garderobą i łazienką oraz sypialnię główną z garderobą i łazienką. Dzięki temu przestrzeń domowników została wyraźnie oddzielona.

Piętro stanowi jedną zwartą bryłę, która została „położona” na bryłę parteru.

Od strony ulicy znajduje się zadaszony taras, a okna przysłonięto drewnianymi przesuwnymi żaluzjami. Od strony północnej bryłę piętra nadwieszono dużym wspornikiem, tak aby stworzyć zadaszone miejsce postojowe.

Dom Leśny Dom Leśny
Dom Leśny
Zdjęcia: 81.waw.pl

Źródło: 81.waw.pl
Opracowanie: AB

DESIGN