Najlepsze domy w Polsce: Dom w Bieszczadach od Medusa Group

Dom w Bieszczadach jest niemal niewidoczny – skrywa się wśród zieleni i doskonale wtapia w okoliczny w pejzaż.
.get_the_title().

Dom powstał dla właściciela firmy Henninger Investment, który prywatnie jest entuzjastą Bieszczad. Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Medusa Group (Przemo Łukasik i Łukasz Zagała we współpracy z Jarosławem Przybyłką, Anną Gołygą, Michałem Sokołowskim, Michałem Laskowskim), znanej m.in. z realizacji nowoczesnego domu w Gliwicach i Origami House w Toruniu. – Naszym wspólnym celem było podkreślenie piękna miejsca, nie wpływając negatywnie na jego odbiór przez innych. Kryty cortenem budynek kadruje więc widok na Otryt i miejscami powiela go w refleksach na przeszkleniach elewacji – opowiadają o realizacji architekci.

Architektura domu lokalizuje go na granicy z przyrodą.

Budynek od strony drogi pozostanie nieogrodzony. Drzewa, które udało się zachować, uzupełniono nowymi nasadzeniami. Strukturę ziemną z darnią naciągnęło na dach, aby jeszcze mocniej osadzić dom w kontekście miejsca oraz osłabić poczucie jego obecności w pejzażu.

Architektura skrywa się wśród zieleni i otwiera się na panoramę nakładających się na siebie bieszczadzkich szczytów. I co ważne, nie zabiera tego widoku innym.

Od strony sąsiadów dom przypomina załamanie wzgórza. Od północy zaś zachowuje charakter budynku, który posiada swoją skalę oraz masę.

W domu znajduje się strefa prywatna z gabinetem i zapleczem rekreacyjno-wypoczynkowym oraz spa ze skrzydłem gościnnym mieszczącym kilka pokoi. Zadaniem, które postawiono przed architektami z pracowni Medusa Group, było wpisanie budynku o tak bogatym programie funkcjonalnym w teren działki w Bieszczadach.

Z czasem budynek pokryła rdzawa powłoka oraz gruba warstwa zieleni. Było to zaplanowane i zarazem bardzo ważne już na etapie koncepcji.

Teren, na którym stanął dom miał zatrzeć ślady ingerencji architektów w sposób planowany i zgodny z naturalnymi procesami. Na widoku miały pozostać wyłącznie te elementy, które podkreślają przeprojektowaną tektonikę terenu.

ZDJĘCIA: Przemo Łukasik

Zobacz też: Domy, które świetnie wpisują się w krajobraz – 5 projektów z cyklu „Najlepsze domy w Polsce”.

Źródło: medusagroup.pl
Opracowanie: AB

DESIGN