Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Dom w Borówcu

W projekcie tego domu pod Poznaniem architekci połączyli minimalizm i skandynawski design oraz postawili na naturalne materiały, takie jak kamień i drewno.
.get_the_title().

Jednorodzinny dom, który stanął w Borówcu, to ‘Oda do natury’. Tak określają go projektanci z poznańskiej pracowni Milwicz Architekci. Pomysł na dom zrodził się z pasji właścicieli do przyrody oraz pieszych, górskich wędrówek. Minimalistyczny budynek wykonany z naturalnych materiałów w stonowanych odcieniach pozwala im się wyciszyć i odpocząć od zgiełku miasta. Tutaj mogą w pełni cieszyć się naturą, spokojem i głębokim relaksem.

Na pierwszy rzut oka dom wygląda jak typowa ‘nowoczesna stodoła’, jednak jego wnętrza zostały zaprojektowane w oryginalny sposób.

Na elewacjach podłużnego budynku zastosowano kamień, który zobaczymy także we wnętrzach, oraz antracytową blachę stojącą na rąbek, która stanowi przedłużenie tej położonej na dachu. Całości dopełniają liczne przeszklenia – mniejsze od strony drugi dojazdowej, dużo większe od ogrodu – które otwierają dom na okoliczną przyrodę.

Ograniczenie ilości materiałów na elewacji to celowy zabieg projektantów. Dzięki temu architekci stworzyli budynek harmonijnie wpisujący się w zielony krajobraz.

Wnętrza zostały rozwiązane w nieco nietypowy sposób – w centrum domu znajduje się wewnętrzny box, który dzieli przestrzeń na dwie części.

Box można obejść dookoła. W środku znajdują się pomieszczenia pomocnicze oraz łazienka z dużym przeszkleniem, przez które do środka wpada światło. W ten sposób, nie tracąc na funkcjonalności, zapewniono niezwykły klimat we wnętrzu i przyjemny widok na ogród w czasie kąpieli.

Przy jednej ścianie czarnego boxu znajduje się kuchnia z blatami z płomieniowanego granitu (zabieg ten podkreśla naturalny, surowy charakter kamienia). Kuchnia otwiera się na przestronny, jasny salon urządzony w neutralnej kolorystyce. W części dziennej dominują naturalne materiały, takie jak kamień widoczny na ścianie szczytowej oraz drewno, które wprowadzono do środka nie tylko poprzez meble, ale również przez otwartą więźbę dachową tworzącą w domu niepowtarzalny klimat. Posadzki pokryte mikrocementem dopełniły aranżację, podkreślając minimalistyczny charakter wnętrza.

Projektantom z pracowni Milwicz Architekci zależało na tym, by wprowadzić do środka jak największą ilość światła dziennego.

Udało się to osiągnąć dzięki starannie rozlokowanym oknom, które doświetlają wnętrza o różnych porach dnia. Naprawdę wyjątkowo prezentuje się ogromne przeszklenie, które stanowi 22-metrowa szklana fasada biegnąca wzdłuż domu. Dzięki niej budynek otwiera się na ogród, a mieszkańcy mogą poczuć bliskość z naturą. Zapewnia ją również prawie 200-letnie drzewo oliwne rosnące w salonie.

Zdjęcia: Przemysław Turlej

Źródło: milwicz-architekci.pl
Opracowanie: AB

DESIGN