Najlepsze domy w Polsce: Domy sąsiedzkie w Rybniku

Te nowoczesne domy doskonale wpisują się w krajobraz. Ich spadziste, pokryte zielenią dachy sprawiają wrażenie, jakby wyrastały spod ziemi.
.get_the_title().

Jednorodzinne domy w Rybniku zostały zaprojektowane w katowickiej pracowni jojko+nawrocki architekci, znanej m.in. z realizacji Domu w Będzinie, który zdobył prestiżową nagrodę Architektury Roku Województwa Śląskiego 2018. Domy sąsiedzkie powstały dużo wcześniej, bo w latach 2008-2010, ale zdecydowanie warto je sobie przypomnieć.

Domy sąsiedzkie w Rybniku zdobyły Grand Prix i tytuł Obiektu Roku w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2010 oraz zostały nominowane w konkursie Życie w Architekturze do nagrody za najlepszy budynek jednorodzinny w Polsce.

Domy sąsiedzkie w Rybniku Domy sąsiedzkie w Rybniku Domy sąsiedzkie w Rybniku

Jak powstał ten projekt? Współpracę rozpoczęto od symulacji podziału parceli. Ostatecznie z długiej oraz wąskiej działki wydzielono trzy mniejsze, na których architekci zaprojektowali nowoczesne budynki jednorodzinne dopasowane do różnych budżetów i potrzeb klientów.

Domy sąsiedzkie w Rybniku

Trzy podmiejskie domy jednorodzinne dostosowano do lokalizacji. Czynniki, które wpłynęły na ich formę to: nasłonecznienie, sąsiedztwo lasu, usytuowanie drogi dojazdowej oraz widok na zabudowę ze wzniesienia drogi.

Spiętrzenie domów w części południowej umożliwiło otwarcie większej liczby pomieszczeń na las.

Proste bryły pokryto spadzistymi, zielonymi dachami, które sprawiły, że budynki doskonale wpisały się w otaczający krajobraz.

Domy sąsiedzkie w Rybniku Domy sąsiedzkie w Rybniku Domy sąsiedzkie w Rybniku

Domy sąsiedzkie w Rybniku różnią się m.in. materiałami, z których zostały wykonane. Elewację jednego z nich obłożono panelami modrzewiowymi, drugi wyróżnia ciemna cegła klinkierowa, a trzeci planowano wykończyć tynkiem.

Projektowanie trzech parceli jednocześnie pozwoliło architektom na stworzenie niewielkiego założenia urbanistycznego, w którym odpowiednia forma i układ domów poprawiają jakość przestrzeni wszystkich sąsiadów.

Domy sąsiedzkie w Rybniku Domy sąsiedzkie w Rybniku
Domy sąsiedzkie w Rybniku
zdjęcia: Juliusz Sokołowski

Źródło: jna.com.pl
Opracowanie: AB

DESIGN