Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa

Ślonsko Chałpa to dom, który powstał z popadających w ruinę budynków gospodarskich z okresu PRL.
.get_the_title().

Ślonsko Chałpa zaprojektowana przez architektów Pawła Garusa, Jerzego Woźniaka, Małgorzatę Wawrzynek i Annę Kazecką z pracowni mode:lina™ kryje w sobie bardzo ciekawą historię.

Forma domu to efekt przebudowy budynków gospodarskich z okresu PRL, z których udało się wydobyć esencję budowli z tego okresu, czyli surowy beton, cegłę oraz prostotę formy i konstrukcji.

Przebudowa miała na celu adaptację popadającej w ruinę stodoły na dom jednorodzinny. Zachowano betonową konstrukcję budynku oraz część cegieł i stalowych elementów. Istniejące zabudowania, ze względu na swoją modułową siatkę słupów i betonowy strop, można było w łatwy sposób przebudować i w miarę dowolnie zaaranżować.

Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa

Architekci skrócili bryłę budynku o cztery pola konstrukcyjne, z czego dwa pola utworzyły taras zewnętrzny, a kolejne dwa zrobiły miejsce na salon o podwójnej wysokości.

Oryginalna konstrukcja i kształt stodoły są doskonale widoczne z salonu – widać stąd dokładny przekrój budynku w postaci antresoli. Dach domu podniesiono tak, aby na piętrze zmieściły się pomieszczenia mieszkalne.

Architekci wraz z właścicielami zdecydowali się zachować gospodarski klimat budynku, dlatego bryła domu ma nadal prosty kształt nawiązujący do stodoły. Wykonana z drewna elewacja jest „podziurawiona” dużymi, nieregularnymi otwarciami, aby maksymalnie doświetlić wnętrze. Sąsiadujący ze stodołą dom typu kostka zaaranżowano na dom gościnny, a jego elewację pomalowano na szaro.

Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa

We wnętrzu zastosowano naturalne i minimalistyczne materiały, takie jak gładkie, pięknie usłojone drewno oraz ciemny, polerowany granit. Tworzą kontrast, a zarazem uzupełniają się z surowym budulcem, czyli nierównymi cegłami i nieobrobionym betonem z widocznymi śladami po cięciu.

Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa
Najlepsze domy w Polsce: Ślonsko Chałpa
Zdjęcia: Patryk Lewiński, MATERIAŁY MODE:LINA™

Źródło: modelina-architekci.com
Opracowanie: AB

DESIGN