Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: The Boats – zespół domów w Kościelisku nagrodzony przez Izbę Architektów RP

Pracownia Karpiel Steindel Architektura otrzymała prestiżową nagrodę Izby Architektów RP za projekt niewielkich i dopasowanych do krajobrazu drewnianych domów.
.get_the_title().

The Boats to zespół niewielkich domów w Kościelisku zaprojektowanych przez biuro Karpiel Steindel Architektura, znane m.in. z realizacji Willi Frame. Skromne drewniane chałupy świetnie dopasowano miejscowego krajobrazu. Domy od północy nie odznaczają się na tle górskiego pejzażu, zaś od południa otwierają widokowo na panoramę Tatr.

To właśnie za tę skromną i wrażliwą na kontekst otoczenia realizację Izba Architektów RP przyznała pierwszą nagrodę w plebiscycie Salon Architektury 2020.

Prestiżowa nagroda przyznawana jest co roku przez członków Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, czyli zawodowe środowisko architektów. Wyróżnienia w plebiscycie Salon Architektury są wysoko cenione przez samych architektów oraz branżę budowlaną, a biuro Karpiel Steindel Architektura darzy tę branżową nagrodę szczególnym sentymentem.

Nagrodzone domy The Boats nawiązują do górskich szałasów zarówno swoimi kształtami, jak i zastosowanymi materiałami. Aby uzyskać ten efekt, architekci zastosowali m.in. barwione na czarno dranice (postarzane drewno imitujące surowe deski). Forma dwóch domów letniskowych przewidzianych dla gości zdradza też pochodzenie inwestora.

Jasne, modrzewiowe drewno odróżnia podbrzusza domów letniskowych od czarnych dranic, przywołując na myśl kadłuby statków.

Monolityczny charakter elewacji podkreśla jednorodna kolorystyka oraz zamaskowane drzwi wejściowe i garażowe głównego budynku. Aby optycznie przełamać bryłę oraz osłabić jego dominację nad mniejszymi domami letniskowymi, między garażem a skrzydłem głównym zastosowano przeszklone rozsunięcie.

Poruszenie dachu względem osi budynku spowodowało skrócenie okapu od północy i wydłużenie go od południa. W ten sposób powstało naturalne zadaszenie dla części tarasu.

Zespół domów The Boats od strony drogi dojazdowej na teren działki wtapia w górski krajobraz z rysującymi się w oddali dachami podhalańskich chałup. Tam, gdzie widok jest najistotniejszy, budynki otwierają się na pejzaż, zapraszając go do wnętrza, ale nie zabierając go innym.

ZDJĘCIA: KRYSTIAN MORAWETZ

Źródło: karpielsteindel.eu
Opracowanie: AB

DESIGN