Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze wnętrza: mieszkanie urządzone z pasji do Japonii

Wystrój mieszkania w Krakowie odzwierciedla wielką pasję właściciela zakochanego w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni.
.get_the_title().

To nie był zwyczajny projekt. Przede wszystkim dlatego, że zafascynowany kulturą i sztuką Japonii właściciel chciał, by wnętrze odzwierciedlało jego największą pasję. Niecodzienne było także to, że współpraca pomiędzy nim a biurem projektowym MIKOŁAJSKAstudio od zlecenia aż po wykończenie mieszkania realizowana była zdalnie. Właściciel wszedł do gotowego, w pełni wyposażonego wnętrza, rozpakował walizkę i od razu mógł tu zamieszkać. – Mieliśmy z jednej strony inspirować się sztuką Japonii, ale równocześnie zachować wszystkie funkcjonalności współczesnego europejskiego mieszkania. Wnętrze miało być eleganckie, stylowe, wręcz designerskie. Właścicielowi zależało też na wrażeniu przestronności, a do dyspozycji mieliśmy zaledwie 55 metrów – opowiada współwłaścicielka pracowni Ida Mikołajska. Z końcowego efektu zadowolone są obie strony: domownik i architekci, którym udało się zrealizować wszystkie założenia projektu.

Wiele elementów wystroju mieszkania nawiązujące do sztuki kraju Kwitnącej Wiśni. Szczególnie przyciągają wzrok tapety z wizerunkami gejsz.

Bardzo ciekawa jest tapeta w strefie jadalni. To kolaż, który łączy tradycyjne japońskie wizerunki kobiet z pracami słynnego secesyjnego artysty – Alfonsa Muchy. Dekoracyjna, wyrazista tapeta z gejszą znajduje się także na ścianie w sypialni. To zdecydowany, mocny akcent budujący klimat tego pokoju.

Charakter niewielkiego mieszkania podkreślają także starannie dobrane detale, na przykład bardzo oryginalne lampy.

W strefie wypoczynkowej stanęła lampa podłogowa Ginger z kolekcji hiszpańskiej marki Marset. W orientalną atmosferę wnętrza doskonale wpisały się także lampy nad stołem w jadalni – modele Vibia marki Flamingo. Dodatkowo w całym mieszkaniu zamiast tradycyjnych firan czy zasłon projektanci zastosowali panele okienne w stylu japońskim.

W części dziennej i sypialni wygospodarowano miejsce na obszerne szafy, które pomieściły odzież oraz przydatne domowe akcesoria. Minimalistyczna zabudowa aneksu kuchennego ukrywa niezbędny sprzęt AGD, a przy tym oferuje jeszcze sporo miejsca do przechowywania. Podświetlone podcięcia dodały wykonanym na wymiar zabudowom meblowym lekkości, zaś drzwi na pełną wysokość pomieszczeń podwyższyły optycznie wnętrze łazienki i sypialni. Jednolita, rustykalna podłoga z naturalnego, lekko bielonego dębu wizualnie spoiła całą przestrzeń niewielkiego mieszkania.

W łazience prosty, ascetyczny i typowy dla Dalekiego Wschodu styl urozmaicono, wprowadzając na ścianie przy umywalce zielony mech chrobotek.

Nastrój wnętrza można zmieniać, wykorzystując oświetlenie – projektanci przewidzieli kilka układów światła. Architekci w pełni wykorzystali małą przestrzeń łazienki, tak jak całego krakowskiego mieszkania, dbając o funkcjonalność oraz estetykę.

Zdjęcia: Jakub Dziedzic (Wnętrza Kraków)

Źródło: mikolajskastudio.pl
Opracowanie: AB

DESIGN