Parkipelago – mobilne, sztuczne wyspy w Kopenhadze
CPH-Ø1 to sztuczna wyspa o powierzchni 20m² dryfująca po wodach Kopenhagi. Niewielka platforma powstała z lokalnych surowców wtórnych, drewna i butelek pochodzących z recyclingu, i została wykonana ręcznie, według tradycyjnej techniki budowy łodzi. Ten ekologiczny projekt, zdaniem twórców, stanowi nowy typ – mobilnej, ogólnodostępnej, darmowej – przestrzeni publicznej w duńskim porcie.
Drewniana wyspa służy jako platforma dla wędkarzy, kajakarzy i żeglarzy, miejsce odpoczynku oraz organizacji małych wydarzeń kulturalnych m.in. cyklu wykładów na temat przyszłości miast portowych.
Można tu także zorganizować piknik, opalać się lub po prostu leżeć i obserwować gwiazdy.
CPH-Ø1 to efekt współpracy australijskiego architekta Marshalla Blechera z Magnusem Maarbjergiem z duńskiej pracowni Fokstrot. Stanowi pierwszy element większego projektu – Parkipelago, który zakłada stworzenie dziewięciu sztucznych wysp. CPH-Ø2, Ø3 i kolejne będą służyły jako mobilne platformy pływackie, wędkarskie, sauny, ogrody, kawiarnie, farmy małż oraz sale widowiskowe.
Zimą oraz w czasie większych wydarzeń wyspy zostaną połączone, aby odwiedzający nabrzeże mogli z nich korzystać, unikając bezpośredniego kontaktu z wodą.
Celem projektantów Parkipelago jest ożywienie szybko rozwijającego się portu w Kopenhadze, stworzenie nowej, ogólnodostępnej przestrzeni rekreacyjnej, a także zwrócenie uwagi na problemy i wyzwania, jakie powoduje podwyższający się poziom wody. W rozmowie z Dezeen Marshall Blecher podkreślił, że sztuczne wyspy to rozwiązanie uniwersalne. Można dostosować je również do innych miast, na przykład jego rodzinnego Sydney, gdzie piękny, olbrzymi port jest zdominowany przez rezydencje i rzędy jachtów.
Źródło: copenhagenislands.com
Tekst: AB