Poznaliśmy zwycięzców międzynarodowego konkursu make me! organizowanego przez Łódź Design Festival

Nagrodzone prace wyróżniały się nieszablonowym podejściem projektowym, innowacjami technologicznymi oraz społecznym zacięciem. Kto tym razem znalazł się na podium?
.get_the_title().

Założeniem konkursu make me! jest promowanie młodych projektantów i ich śmiałych, prekursorskich pomysłów. Do tegorocznej, 16. edycji zgłoszonych zostało aż 171 projektów, z których 25 dostało się do ścisłego finału. Oceną prac zajęło się jury, w którego skład wchodzili doceniani praktycy i teoretycy designu – Maurizio Burrato, Maja Ganszyniec, Szymon Hanczar, Joanna Krokosz, Michał Piernikowski, Tomek Rygalik i Ingrid van der Wacht. Ostatecznie wspólną decyzją nagrodzili oni 5 projektów.

Nagrodę make me! Design Award za I miejsce oraz 15 tys. zł otrzymał projekt Staza SYGNIS.

Projekt Macieja Głowackiego i Olgi Kozłowskiej z Działu Wzorniczego SYGNIS S.A. ukazuje drukowalne w 3D oraz zweryfikowane bojowo medyczne stazy. O zapotrzebowaniu na nie informowali Ukraińcy walczący z rosyjskim agresorem. Opaski te całkowicie odcinają dopływ krwi do zranionej kończyny, znacząco zmniejszając ryzyko śmierci na polu walki. Po rygorystycznych testach laboratoryjnych autorzy projektu wysłali pierwszą partię staz na front. Do tej pory przekazali ponad 1700 opasek.

staza SYGNIS autorstwa Macieja Głowackiego i Olgi Kozłowskiej
staza SYGNIS autorstwa Macieja Głowackiego i Olgi Kozłowskiej

Jesteśmy bardzo zaskoczeni, bo projekt nie był wykonywany dla pokazywania czy poklasku. Myśleliśmy o nim jako realnym projektowaniu w odpowiedzi na kryzys – komentowali autorzy zwycięskiej pracy – Chcieliśmy zrobić coś, co będzie działać i pomagać zmieniać świat na lepsze. To najwspanialsze w pracy projektanta.

Na II miejscu z nagrodą make me! Design Award i 10 tys. zł znalazły się ex aequo prace Me, myself, AI Jana Wilczaka oraz Rydwan życia Piotra Tłuszcza.

Projekt Me, myself, AI ukazuje wizję nadchodzącej, kolejnej już rewolucji technologicznej. Autor za pomocą modelu generatywnych sieci współzawodniczących nauczył sztuczną inteligencję koncepcji trzech obiektów – krzesła, stolika i ceramicznego naczynia. Następnie obserwował i analizował, jak manipulacja zmiennymi wpływa na kierunek, w którym rozwija się styl SI.

Projekt Me, myself, AI autorstwa Jana Wilczaka.
Projekt Me, myself, AI autorstwa Jana Wilczaka

Rydwan życia jest projektem pojazdu typu MEDEVAC służącym do ewakuacji rannych z pola walki. Składa się z przyczepy terenowej Da Orffo o zawieszeniu przeznaczonym do jazdy w trudnym terenie oraz modułu ewakuacyjnego do przewożenia rannego na noszach pod opieką ratowników. Projekt jest odpowiedzią na Rosyjską agresję. Dwa pojazdy zostały dostarczone do Ukraińskiej jednostki wojskowej oraz polskiego zespołu ratowników.

Rydwan życia autorstwa Piotra Tłuszcza
Rydwan życia autorstwa Piotra Tłuszcza

III miejsce i nagrodę make me! INTERPRINT AWARD w wysokości 10 tys. zł jury przyznało projektowi Fragment.Vasen autorstwa Barbary Konieckiej i Maximiliana Stahla. Jest to seria drewnianych wazonów wykonanych ręcznie z materiałów pochodzących z upcyklingu. Naturalny wosk pszczeli, który pokrywa wewnętrzne ścianki wazonów sprawia, że są one wodoodporne, a także w pełni biodegradowalne.

Fragment.Vasen autorstwa Barbary Konieckiej i Maximiliana Stahla
Fragment.Vasen autorstwa Barbary Konieckiej i Maximiliana Stahla

Nagrodę specjalną make me! i 5 tys. zł otrzymał projekt Hose Pillar, greckiej artystki Fani Kolaiti. Ceramiczna cegła drukowana metodą 3D ma stanowić rozwiązanie dla gorącego, suchego klimatu. W strukturze cegły wydrukowanej w 3D uzyskuje się wąskie korytarze, które sprężają napływające powietrze i uwalniają je do wnętrza budynku. Naśladuje ona swoim działaniem klimatyzację, jednak nie zużywa przy tym energii elektrycznej i minimalizuje ślad CO2. Inspiracją dla projektu była architektoniczna cegła rzymska o proporcjach 1:2:4.

Projekt Hose Pillar autorstwa Fani Kolaiti
Projekt Hose Pillar autorstwa Fani Kolaiti

Zdjęcia: lodzdesign.com
Tekst: OP

DESIGN