Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Proekologiczny hotel w Norwegii promujący świadomą turystykę

Pierwszy na świecie samowystarczalny hotel będzie zużywał mniej energii niż sam wytwarza, a dodatkowo będzie produkować własną. Zastosowano w nim bowiem odnawialne źródła energii geotermalnej oraz promieni słonecznych.
.get_the_title().

Hotel będzie rozciągał się przy linii brzegowej u podnóża góry Almlifjellet, w pobliżu fiordu Holandsfjorden na północy Norwegii. Jego nazwa – Svart – nawiązuje do lodowca Svartisen, którego jęzor kładzie się na zboczu góry. Słowo to pochodzi od staronorweskiego określenia „svartis” opisującego ciemnoniebieską barwę lodowca, kontrastującą z jego białą powierzchnią. Za projektem tej kosmicznie wyglądającej bryły przypominającej statki obcych stoją architekci ze studia Snøhetta, którzy wykonali go na zlecenie firmy turystycznej Arctic Adventure of Norway.

Dzięki takiej architektonicznej formie goście zyskają panoramiczny widok na fiordy znajdujące się w pobliżu, co zapewni im bliski kontakt z naturą.

Surowa przyroda koła podbiegunowego czyni jego otoczenie bardzo wymagającym. Projektanci wykorzystali więc lokalne rozwiązania, by mieć pewność, że hotel ten dobrze sprawdzi się w surowej i nieprzewidywalnej pogodzie norweskiego regionu arktycznego. Inspiracje architektoniczne czerpali z hjell, czyli drewnianej konstrukcji do suszenia ryb oraz rorbu – sezonowych domków używanych przez rybaków, które są charakterystyczną częścią krajobrazu tego regionu. Zdecydowano, że będzie on zbudowany w taki sposób, by odpierać silny wiatr i jednocześnie na tyle blisko wody, by utrzymywać ciepło. Ponadto hotel będzie zbudowany z naturalnych, lokalnych materiałów jak kamień i drewno, zamiast klasycznie z cementu i stali, co również jest korzystne dla środowiska naturalnego i obniży emisję dwutlenku węgla podczas transportu.

Przed rozpoczęciem etapu projektowania, by móc skupić się na najważniejszym celu projektu, czyli energooszczędności, projektanci przeprowadzili badania służące optymalizacji zużycia energii.

Wnętrze hotelu jest więc zaprojektowane w taki sposób, by energia słoneczna koncentrowała się na tych powierzchniach, które zużywają najwięcej energii jak restauracje i bary.

Skąd pomysł? Założyciele hotelu Svart zauważyli, że rejon Arktyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem, przyciągając rzeszę turystów swoim surowym, nietkniętym pięknem, dlatego chcieli stworzyć tam miejsce, które promuje świadomą turystykę. Jego otwarcie planowane jest na 2021 rok.

Tekst: Anna Opas
Zdjęcia: Snohetta

DESIGN